Mliečna dráha pohltila v minulosti celú galaxiu. Kedy sa to odohralo vieme zistiť analýzou jedinej hviezdy

Hviezda, vzdialená od nás 94 svetelných rokov, má v sebe uložené informácie, ktoré prezrádzajú násilnú minulosť našej galaxie

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Najnovší objav vedcov hovorí o tom, že kedysi dávno sa naša galaxia, Mliečna dráha, zrazila s menšou galaxiou, ktorá ju obiehala. Zrážka prispela k „napuchnutiu“ jej disku a vďaka čomu ku nám priletelo množstvo hviezd. Vďaka jednej z nich sa vedcom podarilo zistiť presnejšie časové rozhranie tejto udalosti.

Hviezdu Nu Indi nám ponúkla viac informácií

Ode o  hviezdu Nu Indi, ktorá je viditeľná aj na našej nočnej oblohe. Je od nás vzdialená len 94 svetelných rokov a vďaka spektroskopii, mapovaniu hviezdnych pohybov a vesmírnej seizmológii sa nám podarilo odhaliť násilnú minulosť našej galaxie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Galaxia Gaia-Enceladus, bola najväčšou galaxiou, akú kedy Mliečna dráha pohltila. Zistili sme to podľa projektu Gaia, ktorý má za úlohu vytvoriť najpresnejšiu 3D mapu našej galaxie a jej hviezd. Tento projekt skúma rovnako aj pohyby hviezd a tím stojaci za ním si všimol jednu zvláštnu skupinu. Tieto hviezdy vyzerali, akoby boli poháňané vpred určitým typom kolízie.

Presnejšia analýza ukázala, že sa zrážka odohrala v rozmedzí 8-11 miliárd rokov dozadu. (pozn. redakcie: náš vesmír je starý 13.8 miliardy rokov). Nu Indi je starou hviezdou, chudobnou na kov. Jej chemická analýza naznačuje, že vznikla v našej galaxii, no podľa údajov z projektu Gaia je jej pohyb ovplyvnený zrážkou s  inou galaxiou.

Galaktická zrážka

„Keďže je ovplyvnený pohyb hviezdy, znamená to pôsobenie inej gravitačnej sily, čo bola pravdepodobne zrážka s galaxiou Gaia-Enceladus,“  hovorí astrofyzik Bill Chaplin.

Hviezdna kinetika (pozn. redakcie: veda o pohybe hviezd vesmírom) a astrometria (pozn. redakcie: meranie pozícií hviezd) presne ukazujú na to, ako sa hviezda Nu Indi odchýlila zo svojej prirodzenej obežnej dráhy. Následná analýza jej svetelného svetla, ktoré vyžaruje, odhalila jej chemické zloženie. To potvrdilo, že sa naozaj jedná o hviezdu z našej galaxie.

Pomocou mnohých nástrojov sa vedcom podarilo zúžiť časové rozmedzie jednej z hlavných udalostí, ktoré Mliečnu dráhu ovplyvnili. Kvôli nim tak lepšie porozumejú jej vývoju a to všetko vďaka jednej jedinej hviezde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre