SpravodajstvoVeda a výskum

Mladé planéty už nedokážu podporovať život, hovorí nová štúdia

Podmienky, ktoré robia planétu obývateľnou, sa stávajú čoraz zriedkavejšie

Nová štúdia hovorí, že staršia generácia planét môže mať priaznivejšie podmienky pre život ako planéty, ktoré sú mladšie.

Výskum bol prezentovaný na konferencii Goldschmidt, zameranej na geochémiu. Tím, ktorý stál za výskumom vytvoril stovky simulácií, ktoré ukazovali vnútorný vývoj planét. Ukázalo sa, že planéty, ktoré vznikli v počiatkoch vesmíru, majú väčšiu šancu vytvoriť si tektonické platne a magnetické polia, píše portál Inverse.

„Tektonické platne fungujú v podstate ako termostat a vytvárajú podmienky, ktoré umožnia vznik života,“ vyjadril sa Craig O’Neill, riaditeľ planetárneho výskumného centra Macquarie.

Tektonické platne neovplyvňujú len teplotu planéty, ale aj teplotu jadra. Bez nich sa jadro neochladí, čo znamená že si planéta nevytvorí magnetické pole. Ak nemá planéta magnetické pole, nemá sa ako chrániť pred slnečnou radiáciou a po čase stratí svoju atmosféru.

Planéty, ktoré vznikajú neskôr po veľkom tresku, čiže sú mladšie, čerpajú s odlišných materiálov. Podmienky vo vesmíre sa neustále menia. Do priestoru unikajú látky po supernovách a iný materiál sa spája dokopy, aby vznikli hviezdy, či planéty.

„Staré planéty vznikali v podmienkach, ktoré im umožnili vývoj života. Tieto podmienky sa stávajú čoraz vzácnejšie,“ hovorí O’Niell.

Od objavu prvej exoplanéty v roku 1992 sa astronómovia pokúšali nájsť viac exotických svetov. Dúfali totiž, že sa im podarí objaviť ďalšiu planétu, na ktorej by sa dalo žiť. V súčasnosti je objavených viac ako 4-tisíc exoplanét. Vedci naďalej hľadajú aj kvôli misiám ako napríklad misia americkej NASA, Kepler. Objavovať nové planéty pomáha tiež Transiting Exoplanet Survey Satellite (pozn. redakcie: TESS)

Výskumníci sa ale zastávajú toho názoru, že je dôležité spojiť naše pozorovania so simuláciami. Nestačí nám len hľadať nové planéty, ale predovšetkým by sme mali pochopiť to, v akých podmienkach môže vzniknúť planéta, podporujúca život.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close