Misia Solar Orbiter sa už za pár dní vyberie na cestu k nášmu Slnku. Pozorovať bude jeho magnetické póly

Jedná sa o prvú misiu svojho druhu. Jej cieľom je pochopiť správanie Slnka a ochrániť naše technológie

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

Misia americkej NASA s názvom Solar Orbiter si dala za cieľ prekopať všetky poznatky, ktoré o Slnku máme a zároveň nájsť spôsoby, ako chrániť našu technológiu pred slnečnými búrkami.

Štart má naplánovaný na 9. februára a pôjde o spojené sily NASA a Európskej vesmírnej agentúry (pozn. redakcie: ESA). Misia sa vydá tam, kde sa ešte žiadna vesmírna družica nedostala. Prinesie nám odpovede na základné otázky ohľadom Heliofyziky, čo je veda o Slnku. Objaví, ako Slnko ovplyvňuje prostredie okolo seba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Solar Orbiter stál 1.5 miliardy amerických dolárov. Pozorovať bude magnetické polia Slnka, prúdy častíc a plazmy, ktoré sú z hviezdy vystrelené. Taktiež sa vedcom naskytne prvý pohľad na slnečné póly.

„Ide o o zlatú dobu pre heliofyziku. Konečne máme dostupné technológie na to, aby sme sa začali plne venovať fyzike nášho Slnka,“ tvrdí Anne Pacros, manažérka misie pre ESA.

Sonda bude mať eliptickú obežnú dráhu a jedno obehnutie bude trvať 168 dní. Počas svojej misie sa budú šošovky sondy upierať priamo na magnetické póly Slnka, čo dá vedcom novú perspektívu na našu najbližšiu hviezdu. Aby získali vedci predstavu o pohľade, aký sa im naskytne, vytvorili 3D model magnetického poľa Slnka. Zistili, že vyzerá úplne inak, keď sa naňho pozrú zhora, ako keď ho sledujú z oblasti rovníka. Predpovedali tiež, že sonde sa podarí pozorovať dve obrovské, tmavé diery v slnečnej koróne.

Súboj s teplom

Predtým, než sa misia začne sa musel tím uistiť, že sonda prežije extrémne teploty. Solar Orbiter je navrhnutý tak, aby prežil tri štvrtiny vzdialenosti, aká je medzi Slnkom a Zemou. Jedná sa o oblasť, kde sa teploty vyšplhajú až na 537 °C.

„Je to, ako keby ste stáli priamo v peci. Museli sme sa uistiť, že naše nástroje dokážu vydržať závratné teploty,“ povedal Gunther Hasinger, vedúci vedeckého programu ESA.

Aby sa im podarilo bojovať s teplom, vyvinuli špeciálny čierny náter, ktorý bol založený na pigmente zo spálených kostí. Sonda je vybavená 10 nástrojmi, citlivými na teplo, čiže ochladzovanie bude kľúčové pre úspech misie. 7. februára si môžete kliknúť na tento odkaz a pozrieť sa na štart v priamom prenose.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre