SpravodajstvoVeda a výskum

Misia Solar Orbiter, ktorá má skúmať Slnko, už priniesla vedcom prvé údaje

Zatiaľ sa ide len o kalibračné testy, prvé poriadne výsledky by sa mali dostaviť až uprostred mája

10. februára odštartovala misia Európskej vesmírnej agentúry s názvom Solar Orbiter. Ďalších 7 rokov sa zameria na nepreskúmané oblasti slnečných pólov, z ktorých zistí presnejšie, ako naša domovská hviezda funguje. Tieto informácie budú vedcom pomáhať v predvídaní Slnečného počasia.

Minulý týždeň, presnejšie 13. februára sa ku nám dostali prvé merania, ktoré sonda zhotovila. Tie nám prezrádzajú, že sa vedecké nástroje spustili tak, ako mali a jeden z jej hlavných nástrojov, magnetometer, funguje v poriadku. Sonda so sebou nesie presnejšie desať vedeckých nástrojov určených na meranie prostredia okolo nej. Presnejšie meria elektromagnetické charakteristiky solárneho vetra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tri nástroje sú umiestnené na 4 metrovej, titánovo-uhlíkovej tyči, ktorá bola vysunutá 12. februára. Dva magnetometre boli spustené len 21 hodín po štarte. Funkcia všetkých senzorov pred a po vysunutí tyče umožnila vedeckému tímu zozbierať dôležité informácie o tom, akým spôsobom zachytáva plavidlo informácie vo vesmíre.

Počas 30-minútoveho vysúvania tyče mohol tím pozorovať zmeny v magnetických poliach, ktoré sa zmenšili o celú magnitúdu. Predtým zaznamenávali senzory magnetické polia, ktoré boli vytvárané samotnou sondou. Po dokončení procedúry tak mohli sledovať oveľa menšie údaje, ktoré prichádzali z okolitého vesmíru.

„Meranie pred, počas a po vysunutí tyče s ďalšími prístrojmi nám umožnilo identifikovať a charakterizovať signály, ktoré nemožno pripisovať solárnemu vetru. Tieto údaje prichádzajú zo sondy samotnej, ako aj z jej iných vedeckých prístrojov,“ vyjadril sa Matthieu Kretzschmar, ktorý sa podieľa na misii Solar Orbiter.

Predtým, než bude sonda schopná splniť svoj hlavný účel, čo je monitorovanie magnetického poľa Slnka, musí prejsť niekoľkými kalibráciami. Tento proces zaručí, že všetky prístroje pracujú tak, ako majú. Podľa operátorov tieto kalibrácie budú prebiehať od dnešného dňa do konca apríla a so zberom vedeckých dát začnú uprostred mája.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close