Misia Mars 2020 sa po tretíkrát pokúsi priniesť mikrofón na červenú planétu. Vedci dúfajú v zachytenie doteraz nepočutých zvukov

Misia Mars 2020 bude už 3. pokus, kedy sa pokúsime priniesť mikrofón na povrch Marsu. Podarí sa nám zaznamenať dovtedy nepočuté zvuky?

Mars zachytenie zvuku
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill), toppng

Toto leto, medzi júlom a augustom, odštartuje misia americkej NASA s názvom Mars 2020. Ku červenej planéte by sa mala dostať okolo februára 2021 a hneď ako sa dosadne ku kráteru Jezero, vydá sa po stopách svojho predchodcu, roveru Curiosity. To znamená hľadať stopy, ktoré by naznačovali že sa na Marse niekedy v minulosti nachádzal život. Taktiež preskúma súčasné podmienky a zozbiera vzorky pôdy.

Aby rover svoju úlohu dokázal splniť, vyžaduje si sadu rozličných nástrojov. Tie zahŕňajú špeciálnu kameru s laserom a spektrometrom, ktorá bude analyzovať chemické zloženie pôdy a minerálov. So šťastím sa tímu podarí objaviť fosílie mikrobiálneho života na Marse. Rôzne ďalšie nástroje dokážu napríklad zahriať vzorky na teplotu 10-tisíc °C. To umožní vedcom identifikovať vzorky, ku ktorým by robotická ruka nemala prístup.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Špičková technika

Taktiež vylepšená umelá inteligencia umožní kamere roveru presne namieriť na drobné skaly. Zelený laser dokáže odhaliť molekulárnu štruktúru materiálov a kamera taktiež dokáže vnímať infračervené spektrum. Čo je ale najzaujímavejšie, jedným z nástrojov bude aj mikrofón, vďaka čomu by dokázali vedci načúvať praskajúcim zvukom kameňa, po strete s laserom.

„Mikrofón poslúži praktickým účelom a to tak, že nám prezradí niečo o skalách z diaľky. Taktiež ho môžeme použiť na počúvanie zvukov marťanského povrchu,“ vyjadril sa tím stojaci za misiou.

Zaujímavosťou na tom je, že pôjde o tretíkrát, čo bude mikrofón poslaný na povrch planéty. Po prvýkrát sa tak stalo pri misii Mars Polar Lander, ktorá havarovala na povrchu mesiaca v roku 1999. V roku 2008 nastal druhý pokus v misii Phoenix Lander, no vďaka chybe v elektronike nebol mikrofón v prevádzke.

V prípade úspechu misie Mars 2020 budeme teda schopní načúvať zvukom červenej planéty. Vedci z NASA si prvýkrát mohli vypočuť „zvuky“ Marsu počas misie InSight, pri ktorej zachytil seizmometer (pozn. redakcie: prístroj na zachytávanie otrasov) vibrácie, ktoré následne prekonvertovali na počuteľné zvukové vlny – vypočuť si tento zvuk môžete nižšie vo videu.

Okrem mikrofónu na pozemné účely bude jeden aj na pristávacom module, vďaka čomu budú vedci schopní počuť prechod modulu atmosférou Marsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre