Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Misia Lucy americkej NASA má za úlohu preskúmať najstaršie asteroidy v sústave. Nový objav prinútil vedcov prehodnotiť dráhu letu

Misia Lucy má za úlohu preskúmať asteroidy, ktoré boli v našej sústave od jej vzniku. Pri pozorovaní jedného z nich našli vedci zaujímavý objav.

Misia americkej NASA s názvom Lucy, má naplánovaný štart v Októberi 2021. Jej cieľom budú „Trójske asteroidy“, čo je skupina malých objektov, ktoré obiehajú okolo Slnka vo vzdialenosti Jupitera. Jedná sa o pozostatky z formovania našej Slnečnej sústavy, ktoré majú pre vedcov nesmiernu hodnotu. Misia preletí okolo siedmich asteroidov, čím sa stane prvou vesmírnou misiou, ktorá preskúma toľko objektov, ktoré ležia na rozdielnych obežných dráhach.

Vedci nedávno zistili, že jeden z asteroidov, Eurybates, okolo ktorého má sonda preletieť v roku 2027 má svoj vlastný mesiac. Ten je omnoho menší než skúmaný asteroid a podľa výpočtov má priemer menší než 1 km. Ak sa odhady ukážu byť pravdivé, bude sa jednať o najmenšie navštívené vesmírne teleso.

Dráha misie Lucy. Zdroj_ NASA
Dráha misie Lucy. Zdroj_ NASA

Eurybates bol objavený Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom v roku 2018, no jeho mesiac objavili až v novembri minulého roku.

„Požiadali sme o viac pozorovaní z Hubblovho ďalekohľadu a dali nám tri pokusy,“ hovorí vedec z NASA, Keith Noll.

Ďalšie pozorovania vykonali v decembri a na začiatku januáru. Mesiac bol ťažko viditeľný a pohyboval sa po neznámej obežnej dráhe, okolo jasnejšieho asteroidu. Nikto nevedel s istotou povedať, či mesiac naozaj existuje a prvé dve pozorovania nepriniesli žiadne výsledky. Na tretí pokus sa ho však podarilo zachytiť.

Momentálne sa tím snaží naplánovať ďalšie pozorovania. Vďaka dráhe našej obežnej dráhy a polohy asteroidu prebehnú pravdepodobne až v júni. Hubblov vesmírny ďalekohľad nemôže byť namierený oproti Slnku, a tak tím využíva čas, spolu so zozbieranými dátami, aby presnejšie určil obežnú dráhu mesiaca.

Tím momentálne pracuje na tom, ako upraviť dráhu misie Lucy tak, aby sa im podarilo preskúmať objavený mesiac a zároveň aby vedeli plne preskúmať asteroid Eurybates.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close