Pracovné ponuky
NávodySpravodajstvo

Míňajú sa Vám raketovo mobilné dáta? Pozrite sa, ako obmedzíte ich spotrebu v najpoužívanejších aplikáciách

Pozrite sa, ako môžete pomocou pár krokov znížiť spotrebu mobilných dát

Nie tak dávno sme Vám priniesli článok, v ktorom sme poukázali na to, koľko dát spotrebúvate prostredníctvom sledovania videí či počúvaním hudby prostredníctvom mobilných dát. Mnohí z nás majú menšie dátové balíčky, v dôsledku čoho môže prísť k jeho veľmi rýchlemu vyčerpaniu. Vedeli ste, že v  prípade sledovania videa v 4K kvalite, môžete prečerpať do jednej minúty až 249 megabajtov dát? V prípade najnižšej dostupnosti kvality (480p), spotreba dát za jednu minútu sa môže dostať až na úroveň 14,64 megabajtov. A práve preto, sme si pre Vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete ušetriť dáta v tých najpopulárnejších aplikáciách.

Facebook

Jednou z  prvých aplikácií, ktorá patrí do kategórie „žrútov“ dát je Facebook. Vypnutie automatického prehrávania videí a optimalizácie obrázkov je v aplikácii Facebook jednoduchšou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Otvorte si aplikáciu, kliknite na ponuku Menu > Nastavenia a súkromia > Šetrič dát > teraz ho zapnite.

Zapnutie setrenia dat Facebook
Zdroj: Vosveteit.sk

Youtube

Youtube je jednou z ďalších aplikácií, ktorá spotrebováva nadpriemerne veľa dát. Aj tu vývojári mysleli na možnosť vypnutia automatického prehrávania videí, ako aj na streamovanie v nižšom rozlíšení, či na pozastavenie automatické prehrávanie ďalších videí prostredníctvom mobilných dát. Otvorte si Nastavenia (ikonka Vášho profilu) > Nastavenia > Automatické prehrávanie > v tejto položke môžete vypnúť automatické prehrávanie ďalších videí.

Youtube_vypnutie prehravania automatickych video_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak chcete zároveň obmedziť kvalitu streamovania, tak postupujte ako v predošlých krokoch do 3. kroku, tam následne kliknite na Všeobecné > Obmedziť dátové prenosy. V rámci týchto nastavení odporúčame zároveň vypnúť funkciu „Stlmené prehrávanie vo feedoch“. Môžete tak ušetriť ďalšie desiatky megabajtov.

vypnutie prerahvania video_youtube_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Google Play

Jednou z ďalších aplikácií, ktorá vie nadmieru spotrebovať dáta, je obchod Google Play. Dôvodom sú automatické aktualizácie, ako aj automatické prehrávania videí. Tieto nastavenia môžete zmeniť  prostredníctvom Nastavenia > Aktualizácia aplikácií / Automatické prehrávanie videí. Zároveň odporúčame prednastaviť si sťahovanie aplikácie len pomocou WiFi siete. Vyhnete sa tak v budúcnosti náhodným sťahovaniam prostredníctvom mobilných dát.

Ako obmedzit spotrebu dat v Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Google Chrome

Bezpochyby aplikácia Google Chrome je z kategórie najviac využívaných. Vedeli ste však, že poskytuje možnosť šetrenia dát pri prezeraní internetových stránok? Otvorte si Nastavenia > Zjednodušený režim > Zapnite tento režim.

Google Chrome ako zapnut setrenie dat
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako zistiť, ktoré aplikácie Vám najviac spotrebovávajú dáta?

Obmedzenie spotreby dát v aplikáciách vyššie je z nášho pohľadu  „povinnou jazdou“. Avšak vzhľadom na to, že každý z nás využíva rôzne aplikácie, tak radi by sme Vám dali do pozornosti Nastavenia telefónu, pomocou ktorých viete identifikovať najväčších žrútov dát. V nastaveniach si vyhľadajte  položku Spotreba dát, a v rámci nej si môžete pozrieť koľko dát  spotrebovali jednotlivé aplikácie vo Vašom smartfóne.

Ako zistit ktore aplikacie spotrebovavaju data
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci týchto nastavení viete identifikovať „problematické“ aplikácie. Následne v jednotlivých aplikáciách je potrebné zmeniť preddefinované hodnoty, na Vami preferované.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Mobilné dáta Rýchle míňanie dát Spotreba dát

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close