SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mimozemská civilizácia nás môže kontaktovať skôr, ako mi stihneme kontaktovať ich: Ako bude takáto správa vyzerať?

Experti z inštitútu SETI a Národnej akadémie vied počítajú s možnosťou, že ľudstvo nebude prvé, ktoré odošle správu inej inteligentnej civilizácii.

Existuje inteligentný život aj mimo hraníc našej modrej planéty? Túto otázku si pravdepodobne kládli ľudia už od prvého momentu, kedy sa pozreli na nebo posiate miliónmi hviezd. Ani dnes nemáme odpoveď, no z pátrania po mimozemskom živote sa stal jeden z najfascinujúcejších a najkontroverznejších vedných odborov.

Svoju zásluhu na tom majú aj média, ktoré sa nám snažili predať rôzne verzie toho ako by mohol prvý kontakt s vesmírnou civilizáciou prebiehať. Od mierumilovných stretnutí, až po začiatok vesmírnej vojny, na ktorú ľudstvo nebolo pripravené. Ak sa ale odpútame od všetkého čo nám žáner sci-fi ukázal, zistíme že nájsť život mimo našej planéty nie je vôbec také jednoduché a ešte ťažšie je s ním nadviazať komunikáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Komunikácia s inými civilizáciami už nie je za hranicou našich najdivokejších snov, ale možno úplne prirodzená udalosť, ktorá nastane ešte počas nášho života,“ vyjadrila sa americká Národná akadémia vied vo svojej štúdii.

Prvý kontakt

Portál The Sun citoval rádiového astronóma, sira Bernarda Lovella, ktorý je zástancom existencie života mimo našej planéty. Lovell tvrdí, že len v našej galaxii existujú miliardy hviezd a okolo nich musí obiehať planéta, ktorá má ideálne podmienky pre vznik života. Po mimozemských civilizáciách však inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) pátra už 60 rokov, no zatiaľ nenašli nič. Slovami známeho fyzika, Enrica Fermiho: Kde sú všetci?

Je možné, že to nebudeme my, ktorí objavia vzdialené vesmírne civilizácie, ale budú to práve ony, ktoré sa nás rozhodnú kontaktovať. Podľa štúdie Národnej akadémie vied sa inteligentná civilizácia môže od nás nachádzať najmenej 100 svetelných rokov a trvalo by sedem generácií, kým by sme od nich dostali správu.

Do tejto diskusie sa pripojil aj ruský rádiový astronóm, profesor Iosif Shklovsky. Tvrdí, že správu od mimozemskej civilizácie možno očakávať len za týchto troch predpokladov:

  • Mimozemská civilizácia sa nevzdala komunikácie s inými vesmírnymi civilizáciami.
  • Neposlala nám správu pred tisíckami rokov a teraz čakajú na odpoveď.
  • Civilizácia nevymrela dôsledkom obrovskej krízy.

Ako nás môžu iné civilizácie kontaktovať?

Zatiaľ síce nie je ani zďaleka nič isté, no už dnes experti rozmýšľajú nad tým, ako by komunikácia medzi hviezdami mohla vyzerať. Prvou sľubnou metódou je laserová technológia. Laserové pulzy sú relatívne rýchle a dokážu prejsť veľké vzdialenosti. Vedci z inštitútu SETI sa preto domnievajú, že by mohlo ísť o najlepší spôsob ako kontaktovať iné civilizácie. Momentálne prebiehajú testy projektu LaserSETI, no zatiaľ nezaznamenali vedci žiadne stopy mimozemského života.

Možno trochu futuristickou predstavou je komunikácia pomocou hviezdnych konštelácií. Niektorí teoretickí fyzici sa pohrávali s myšlienkou, že vyspelá mimozemská civilizácia by mohla vedieť presúvať celé hviezdy a vytvoriť z nich geometrické obrazce.

„Takáto metóda by nás na iné civilizácie určite upozornila. Ich výtvor by bol viditeľný naprieč celou galaxiou,“ vyjadril sa David Grinspoon, astrobiológ z inštitútu Planetary Science Institute.

Rádiové vlny sú ďalším a tentokrát dobre známym spôsobom komunikácie. Ľudstvo sa na ne spolieha už takmer sto rokov a považujeme ich za ideálny spôsob komunikácie. To si môžu myslieť aj iné civilizácie, ak teda rozmýšľajú podobným spôsobom ako my.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close