SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Mikročipová kríza sa ešte viac prehlbuje. Čakacie doby na dodávky procesorov sa opäť predlžujú

Situácia sa na trhu s mikročipmi mesiac čo mesiac zhoršuje. Na vybrané čipy si výrobcovia počkajú aj pol roka.

Pred niekoľkými týždňami sa vravelo o ustupujúcej polovodičovej kríze, no opak je pravdou. Nedostatok mikročipov sa v posledných mesiacoch stále rapídne zhoršuje, pričom v máji sa čakacie doby natiahli až na neuveriteľných 18 týždňov. Agentúra Bloomberg informuje, že objednávok mikročipov stále pribúda, no skrátenie dodacích lehôt je v nedohľadne.

Dodacie lehoty pokorili doterajšie maximá

V máji sa dodacia lehota objednávok mikročipov predĺžila zo 17 týždňov na 18 týždňov. Dodacie lehoty mikročipov tak opäť pokorili nové maximum, ktoré je o viac ako 4 týždne dlhšie, ako tomu bolo v roku 2018, kedy trh zasiahla podobná kríza. Dôsledky krízy pociťujú úplne všetci spotrebitelia, či už máte objednanú hernú konzolu, grafickú kartu, inú spotrebnú elektroniku, práčku, či automobil. Kríza totižto nezasiahla iba všeobecne nedostatkový trh s grafickými kartami, ale aj také kategórie produktov, kde si spotrebitelia doposiaľ neuvedomovali prítomnosť čipov.

Najväčším problémom je nedostatok základných komponentov

Najväčšie problémy spôsobujú čipy regulujúce napájanie, teda tok elektrického prúdu v jednotlivých komponentoch a elektronike. Nájdeme ich v úplne všetkých zariadeniach, od inteligentných náramkov, až po obrovské priemyselné stroje. Dodacie lehoty týchto čipov dosiahli taktiež svoje historické maximum, až 25,6 týždňov. V praxi to teda znamená, že výrobcovi budú od zadania objednávky dodané takéto čipy zhruba o pol roka. Už pri pohľade na údaj pol roka je zrejme každému jasné, prečo niektorí na svoju vysnívanú PS5, či nové auto čakajú aj o niekoľko mesiacov viac, ako v minulosti.

Chaotické správanie výrobcov krízu prehlbuje

Mikročipová kríza je podľa viacerých analytikov spôsobená aj chaotickými nákupmi samotných výrobcov. I keď dopyt na trhu po jednotlivých produktoch stále rastie, niektorí výrobcovia začali panicky objednávať mikročipy od dodávateľov z celého sveta, čím ešte viac predlžujú dodacie lehoty a zhoršujú situáciu na trhu. Nám spotrebiteľom tak ale nateraz nezostáva nič iné ako čakať na vysnívané zariadenia, ktoré sme možno objednávali pred pol rokom v dobrej viere, že ich za pár týždňov uvidíme doma.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close