SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Mikročip umiestnený vo vakcíne? Naozaj nezmyselný nápad, najmä ak sa nad tým hlbšie zamyslíte…

Hoaxy o 5G mikročipoch vo vakcínach a sledovanie Billom Gatesom je stále populárnou "hoax" témou. Má to však aspoň nejaký racionálny základ?

Hoaxy spojené s ochorením Covid-19 kolujú internetom už od začiatku minulého roka a zrejme ste na veľkú časť z nich natrafili aj vy. Bill Gates, šírenie prostredníctvom 5G sietí, či falošné nákresy 5G čipov, ktoré majú byť umiestnené vo vakcínach proti ochoreniu Covid-19. Podobné obludné výmysly a teórie však nie je tak ťažké sadov základných racionálnych argumentov vyvrátiť, ak nie poslať rovno do záhrobia, samozrejme za predpokladu, že je druhá strana argumenty nasávať a racionálne premýšľať. Podobné úsilie najnovšie vynaložil aj James Heathers, vedecký redaktor a zároveň aktívny vedec podieľajúci sa na vývoji nositeľných zariadení a mikročipov pre tieto zariadenia. Práve jeho nedávna publikácia v The Atlantic o nezmyselnosti implementácie mikročipov vo vakcínach nás naozaj zaujala a preto by sme sa s ňou chceli podeliť aj s vami, našimi fanúšikmi a technologickými nadšencami.

Miniatúrny 5G čip je dnes mimo hru

Keďže hoaxy spojené s mikročipmi vo vakcínach najčastejšie spomínajú sledovanie jednotlivcov pomocou 5G sietí, skúsme sa bližšie pozrieť na tento argument. I keď miniatúrne mikročipy na trhu dostupné sú, o 5G mikročipoch to ešte povedať nemôžme. Stále ide o pomerne čerstvú technológiu a jej vývoj ešte nedospel tak ďaleko, aby sme boli schopní vytvoriť tak malý 5G čip. Aktuálne najmenšie 5G mikročipy sú o veľkosti centovej mince. Nehovoriac o probléme napájania takéhoto čipu, keďže 5G čipy sú naozaj dobrými žrútmi elektrickej energie.

Mikročipy umiestniteľné do striekačky existujú, no s veľkým ALE

Keďže použitie 5G mikročipov je úplne mimo, skúsme sa teda zamyslieť nad prípadným použitím nejakého iného typu mikročipu, ktorý by sme boli dnes schopní použiť priamo naraz s vakcínou v tej istej striekačke. Áno, takéto mikročipy existujú, no konkrétne ide o jeden z najnovších vedeckých pokrokov, no od možnosti sledovania Billom Gatesom majú naozaj ďaleko. Aby sme boli všetci v obraze, konkrétne ide o mikročip sledujúci teplotu organizmu. Je možné ho do tela dopraviť pomocou striekačky s ihlou a ide o naozaj miniatúrne zariadenie. Samotný čip môžete vidieť aj na obrázku nižšie a ak ste sa s ním už v minulosti stretli, takmer určite to bolo v kontexte s hoaxom.

mikrocip v striekacke
Zdroj: The Atlantic

Samotný čip bol totižto predstavený iba v marci tohto roka v publikácii vo vedeckom časopise Science Advances medzinárodným vedeckým tímom. Podobné čipy však už v minulosti predstavili viaceré vedecké tímy zo zahraničia, no v jednom prípade išlo o čip, ktorý by sa nezmestil ani do ihly striekačky a v druhom prípade šlo o miniatúrny čip taktiež sledujúci teplotu človeka. Bláznivé teórie by tak mohli dávať čiastočný zmysel iba v prípade, že by Bill Gates chcel vedieť telesnú teplotu všetkých ľudí na svete…

Pomaly ale isto sa dostávame na najväčšie kamene úrazu, ktoré sme už načrtli aj vyššie. I keď vieme, že tak miniatúrne mikročipy, ktoré by nás dokázali sledovať stále nemáme, môžeme sa ešte pohybovať v hypotetickej rovine.

Poďme teda na tie najväčšie prekážky

Akýkoľvek mikročip, ktorý by bol umiestnený pod kožou musíme nejako napájať. I keď ide o miniatúrne zariadenia, stále ide o malé tranzistory, ktoré treba napájať a nie, výmena miniatúrnych batérií nie je na mieste. Podobné malé zariadenia je možné nabíjať pomocou svetla či ultrazvuku. V tomto prípade je však použitie týchto technológií vylúčené. Samotné napájanie si pritom vyžaduje použitie zdatného zdroja elektrickej energie, ktorého umiestnenie by si človek rozhodne všimol.

Veľkou prekážkou pri napájaní, ako aj pri prípadnej externej komunikácii, je spôsob aplikácie samotnej vakcíny. Tá je totižto aplikovaná intramuskulárne, čiže priamo do svalu človeka. Mikročip je tak umiestnený pod centimetrovou vrstvou kože, tuku a svalu. Všetky 3 vrstvy predstavujú značný oriešok pri bezdrôtovej komunikácii. Najproblémovejšou vrstvou sú zrejme svaly, keďže ich zloženie je z veľkej časti voda. Ako už iste viete, práve voda je pri bezdrôtovej komunikácii veľkým problémom. Ak by ste si to chceli vyskúšať na vlastnej koži, skúste ponoriť svoj smartfón, či bezdrôtové hodinky pod vodu (samozrejme, ak máte bezdrôtové zariadenie). Obratom zistíte, že sieť, či Bluetooth spojenie si s vodou jednoducho nerozumie.

Rozumná aplikácia je veľkou prekážkou

Poslednou myšlienkou na hlbšie zamyslenie je distribúcia, výroba, či nebodaj aplikácia mikročipov priamo vo vakcínach. Tie sú v drvivej väčšine prípadov dodávané v liekovkách. Z tých je následne potrebné natiahnuť niekoľko predom určených dávok. Samotná „mikročipová suspenzia“ by však musela byť dostatočne koncentrovaná, aby aspoň väčšina ľudí odišla s mikročipom v tele po očkovaní, čo je už logický a nerentabilný nezmysel.

Mimo hru je aj prípadné umiestnenie mikročipu v ihle striekačky, keďže mikročip by sa mohol „vytratiť“ pri naťahovaní striekačky zo samotnej liekovky. Ak by sa však počítalo so stratami, predstavte si, že by Billovi Gatesovi pípali v niektorých jedincoch 4 mikročipy, v niektorých nič a v niektorých všetky vytiahnuté naraz z celej liekovky. Aj pri jeho takmer nekonečnom majetku je však každému jasné, že by šlo o naozaj nezmyselnú investíciu…

Nenechávajte svoje rozhodnutie na poslednú chvíľu

Na záver by som chcel vo svojom mene poprosiť všetkých, ktorí ešte váhajú nad očkovaním, aby tak urobili a nenechávali si svoje rozhodnutie do momentu, kedy už môže byť neskoro. Verím, že aj vy sa chcete dostať z tejto nepríjemnej a únavnej situácie čo najskôr. Nechať veci na náhodu nie je pri tak náročnej situácii naozaj racionálny postoj. Očkovanie naozaj dáva zmysel, ide o najväčší vedecký výdobytok posledných desaťročí a jediné, čo nás môže vykúpiť, je viera vo vedu. Keďže sa aj na našom portáli stretávame s výmyslami, falošnými správami a osobnými útokmi, uvádzam, že článok nebol nijako podporený zo strany štátu alebo súkromného sektora a ide čisto o postoj autora ako aj portálu Vosveteit.sk.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close