Pracovné ponuky
SpravodajstvoWindows

Francúzsko dalo Microsoftu ultimátum – zbiera priveľa údajov

Uprostred obvinení o tom, že Windows 10 zbiera priveľa údajov o svojich používateľoch, francúzska komisia pre ochranu dát (CNIL) vydala Microsoftu formálne varovanie.

A softvérový gigant dal tiež svoju odpoveď.

Francúzske autority dali Microsoftu tri mesiace na to, aby niečo podnikol, a teda prestal so zbieraním nadmerného množstva údajov a sledovaním prehliadačov užívateľov bez ich povolenia. Predseda komisie upozornil, že je potrebné prijať nápravné opatrenia, aby bola zaistená bezpečnosť a dôvernosť užívateľských dát.

Úryvok z vyhlásenia:

„Účelom tohto upozornenia nie je zakázať akúkoľvek reklamu firemných služieb, ale dať užívateľom možnosť slobodnej voľby za súčasného zabezpečenia, že boli náležite informovaní o svojich právach.“

„Rozhodli sme sa zverejniť toto upozornenie okrem iného aj z dôvodu závažnosti tohto porušenia a množstva jednotlivcov, ktorých sa to týka (viac než milión používateľov systému Windows na území Francúzska).“

Ako možno tušíte, toto upozornenie prišlo po početných sťažnostiach na Windows 10 a po sérii vyšetrovaní vykonaných francúzskymi autoritami. Tieto odhalili viacero zlyhaní zo strany Microsoftu.

Microsoft

Čo odhalilo vyšetrovanie?

V podstate, prišli na to, že spoločnosť Microsoft zbierala nie len nadmerné množstvo dát, ale aj dáta, ktoré vôbec nepotrebovala. Napríklad, jedna zo služieb Windows 10 zbiera informácie o tom, aké aplikácie má užívateľ nainštalované a ako dlho každú z nich používa.

Softvérová firma taktiež čelí kritike za nedostatočnú bezpečnosť, ako v prípade 4-číselného PIN kódu na zabezpečenie informácií o platbe. Problém je taký, že nemá obmedzené množstvo pokusov na zadanie kódu.

A čo na to Microsoft?

Microsoft rýchlo reagoval na tieto obavy o bezpečnosť vo Windows 10. Vice prezident a generálny právny zástupca David Heiner uviedol, že spoločnosť upraví podmienky ochrany údajov. Tiež sa pozrú na to, čo je možné urobiť s ostatnými požiadavkami. A majú na to tri mesiace.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Ak ťa bavia témy technológií a vedy, tak si možno tým správnym kandidátom, aby si sa stal redaktorom nášho portálu. Napíš nám krátku ukážku textu ako píšeš a pošli ju na [email protected] My sa ti ozveme späť
Close
Close