Spravodajstvo

Microsoft vyzýva na reguláciu technológie rozpoznávania tváre. Údaje môžu byť zneužité v reálnom živote

Technológia rozpoznávania tváre je bežnou súčasťou smartfónov, notebookov, tabletov a ďalších elektronických zariadení. Odtlačky prstov idú pomaly do úzadia a rozpoznávanie tváre sa pomaly ale isto stáva oveľa bezpečnejšou a jednoduchšou cestou, ako ochrániť svoje zariadenie a osobné údaje. Biometrické údaje o tvári každého z nás sa ale samozrejme niekde musia ukladať a tým sa stávajú ďalším terčom pre hackerov. Biometrické informácie o osobách spoločne s ich fotkami, môžu byť jednoducho využité vo viacerých oblastiach v reálnom živote, čím sa stávajú naozaj ľahko zneužiteľnými. Práve toto považuje spoločnosť Microsoft za obrovský problém, ktorý by sa mal čím skôr vyriešiť.

Technológia má viacero výborných využití v bežnom živote

Narozdiel od klasického využívania tejto technológie na smartfónoch a počítačoch, môže byť rozpoznávanie tváre využité v iných oblastiach. V reálnom svete sa dá táto technológia využiť napríklad pri vyhľadávaní stratených alebo hľadaných osôb, pri rozpoznaní výtržníkov a teroristov ešte pred ich útokom, alebo dokonca pri špeciálnych výrobkoch pre slepcov, vďaka ktorým dokážu identifikovať svojich priateľov.

Temné stránky znejú ako zo sci-fi

Každá technológia má svoje dobré a zlé stránky a rozpoznávanie tváre nie je žiadnou výnimkou. Táto technológia môže byť jednoducho využívaná aj pri nezákonnom sledovaní osôb, pri vyhľadávaní potencionálnych ľudských cieľov, alebo dokonca aj pri sledovaní disidentov, vďaka čomu môže daná inštitúcia ešte viac znížiť ich sociálne postavenie.

Microsoft dúfa, že sa o technológii začne čoskoro diskutovať

Ako sme už spomínali vyššie, spoločnosť Microsoft dúfa, že sa čím skôr začne rozhovor a diskusia ohľadom využívania tejto technológie. Spoločnosť Microsoft v niekoľkých bodoch zhodnotila, aké sú jej zámery v budúcnosti a aké kroky by mali podniknúť ostatné technologické spoločnosti využívajúce túto technológiu. Podľa Microsoftu by mali všetky spoločnosti pracovať na neustálom vylepšovaní rozpoznávania tváre, keďže technológia stále trpí viacerými nedostatkami. Ďalej by sa mali všetky spoločnosti riadiť hlavnými zásadami OSN čo sa ľudských práv týka. Tie by pri využívaní technológie nemali byť nikdy porušené a všetky využívané technológie by mali byť transparentné a zdieľané s verejnosťou.

Na reguláciu by mali byť prijaté konkrétne zákony

Spoločnosť Microsoft apeluje na vytvorenie voleného orgánu, ktorý by dohliadal na dodržovanie vyššie spomenutých kritérií. Práve tieto kritériá by mali byť prijaté a mali by byť uzákonené vybraným orgánom, ktorý by následne kontroloval štátne orgány využívajúce technológiu rozpoznávania tváre. Technológia rozpoznávania tváre a údaje o všetkých ľuďoch, by nemali skončiť v rukách štátnej moci, pretože by mohli byť bez regulácie zo dňa na deň zneužité.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close