Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Microsoft spúšťa nový superpočítač, vytvorený špeciálne pre tréning umelej inteligencie

Nový superpočítač, ktorý je súčasťou cloudovej platformy Azure, sa radí medzi TOP 5 superpočítačov na svete

Tréning umelej inteligencie bude opäť o niečo rýchlejší a sofistikovanejší. Spoločnosť Microsoft len pred niekoľkými hodinami oficiálne predstavila svoj nový superpočítač, špeciálne vyvinutý pre spoločnosť OpenAI, s ktorou nadviazal Microsoft partnerstvo v minulom roku, ktorého súčasťou bola aj nemalá investícia vo výške 1 miliardy amerických dolárov. Nový superpočítač je súčasťou už existujúcej cloudovej platformy Azure, no dostupný bude iba pre už spomínaný vývoj umelej inteligencie pod záštitou OpenAI.

Výkonnostne sa radí medzi TOP 5 na svete

Superpočítač vyvinutý pre OpenAI obsahuje viac ako 285 000 jadier CPU, 10 000 GPU a 400 gigabit / sekunda sieťové pripojenie pre každý GPU server. V porovnaní s ostatnými superpočítačmi uvedenými na zozname TOP 500 superpočítačov patrí novinka od Microsoftu medzi päť najlepších a najvýkonnejších počítačov sveta. Obrovskou výhodou nového „stroja“ je nie len nevídaná hardvérová výbava, ale prepojenie s cloudovými službami Azure, ktoré umožňujú superrýchle prepojenie so všetkými ostatnými službami, ako aj využitie udržateľných dátových stredísk.

Výcvik doposiaľ nevídaných AI modelov

„Vývojom tejto špičkovej infraštruktúry pre výcvik veľkých AI modelov robíme cloudové služby Azure lepšími, “ uviedol Kevin Scott, CTO v spoločnosti Microsoft. „Budujeme lepšie počítače, lepšie distribuované systémy, lepšie siete, lepšie dátové centrá. To všetko zlepšuje výkon, flexibilitu a znižuje náklady celého cloudu Azure. „

Pre OpenAI je nový superpočítač od Microsoftu akýmsi „splneným“ snom, keďže výcvik pokročilých modelov umelej inteligencie je na superpočítačoch naozaj rýchlou záležitosťou. Obrovskou výhodou výcviku v takomto merítku je ale možnosť zadávania obrovského množstva úloh a modelov, ktoré sa môžu „riešiť“ súčasne.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close