Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Microsoft spúšťa ďalšie podmorské datacentrum. Jeho úlohou je skvalitnenie cloudových služieb v pobrežných mestách

Ako znížiť latenciu cloudových úložísk v husto zaľudnených oblastiach blízko pobrežia a zároveň nezabrať ďalšiu plochu v mestách? Jednou z možností je vytvorenie podmorských dátových centier a práve s touto myšlienkou sa najnovšie pohráva práve Microsoft.

Microsoft začal s testovaním ešte v roku 2016

Spoločnosť Microsoft už s podmorskými datacentrami experimentovala v roku 2016. Vtedy uložila na dno oceánu 9 metrovú stanicu s názvom Natick, ktorá sa nachádzala blízko kalifornského pobrežia. Tento projekt sa po niekoľkých mesiacoch ukázal ako naozaj nádejný a úspešný, tak ho naďalej vyvíjala. Vďaka tomu sme dnes svedkami toho, že Microsoft úspešne spustil ďalšie podmorské datacentrum Natick do oceánskych vôd. Tentokrát ale o čosi bližšie k nám. Nové datacentrum sa nachádza pobreží Európskeho strediska pre námornú energetiku v Orkney, čo je súostrovie na severovýchode Škótska.

Už sa nejedná iba o test

Nové datacentrum ide do svojej služby úplne na ostro. Samozrejme, Microsoft ho bude istý čas testovať, no do oceána bol vypustený s myšlienkou, že ho nebude treba vyberať a opravovať po dobu 5 rokov. Po tomto časovom úseku už bude hardvér vo vnútri datacentra tak či tak nedostatočný, tým pádom sa bude musieť aj tak vybrať z dna oceánu. Nové datacentrum sa nachádza vnútri 12 metrovej kapsule a je napájané z čisto obnoviteľných zdrojov. Vo vnútri sa nachádza 864 štandardných serverových datacentier od Microsoftu, ktoré spoločne poskytujú až 27,6 petabytové úložisko. Pre ľudí, čo si nevedia predstaviť veľkosť úložiska – na takýto cloud by ste bezproblémovo uložili viac ako 5 miliónov filmov. Za zmienku určite stojí aj to, že výroba a samotné nasadenie celého datacentra, trvá iba 90 dní, čiže sa jedná o naozaj reálne využiteľnú technológiu.

Ako sme už spomínali vyššie, najväčším cieľom Microsoftu, je vďaka projektu Natick, zrýchliť cloudové služby a znížiť ich latenciu pre čo najväčší počet ľudí. Podľa Microsoftu, žije na pobrežiach viac ako 50 percent svetovej populácie a práve táto technológia môže nahradiť klasické datacentrá, ktoré vo veľkých mestách zbytočne zaberajú priestory a zväčša sú napájané z neobnoviteľných zdrojov.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (natick.research.microsoft.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close