APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoWindows

Microsoft považuje známu aplikáciu CCleaner za potencionálne nežiadúcu aplikáciu

Známa aplikácia na optimalizáciu systému Windows a na čistenie registrov sa príliš nepáči antivírusu Windows Defender

Spomalený počítač, obrovské množstvo nechcených a starých aplikácií, či prípadné vírusy v zariadení. V takejto situácii sa ocitla už veľká časť z nás. Často siahame po najjednoduchších riešeniach, či už po bezplatných a rýchlo dostupných antivírusových programoch, alebo po aplikáciách na optimalizáciu systému. Jednou z takýchto aplikácii je aj známa appka CCleaner, ktorá slúži nie len na optimalizáciu systému Windows, ale zároveň dokáže čistiť systémové registre, poprípade zbaviť zariadenie starých nepoužívaných aplikácií. Aplikácia, ktorú má v zariadení určite veľká časť z vás, už však nie je zo strany spoločnosti Microsoft považovaná za „vítanú“ v rámci systému Windows 10 a je dosť možné, že pri jej používaní natrafíte na nechcené komplikácie, informuje zahraničný portál BleepingComputer.

Nepochopený krok zo strany Microsoftu

Aplikácia CCleaner je najnovšie antivírusovým programom Windows Defender označovaná ako PUA ( potentially unwanted application ), čo v preklade znamená „potencionálne nežiadúca aplikácia“. Aplikácia nie je označená za škodlivú, no Windows Defender môže znefunkčniť niektoré funkcionality aplikácie CCleaner. Samotný krok Microsoftu by sa dal teoreticky vysvetliť aj situáciami a prehláseniami z minulosti.

ccleaner
Zdroj: Microsoft

Nejde o prvýkrát, kedy spoločnosť Microsoft „zbrojí“ proti aplikácii CCleaner, respektíve proti podobným aplikáciám na optimalizáciu systému Windows. Spoločnosť Microsoft už v minulosti označila podobné aplikácie za nežiadúce a to z dôvodov, že mazanie registrov môže v určitých prípadoch narobiť viac škody, ako osohu. Microsoft dokonca minulý rok zakázal uverejňovanie odkazov na aplikáciu CCleaner, ktoré boli vo fóre Microsoft Community automaticky cenzurované. Odvtedy však o „zakázaní“ aplikácie nepadlo žiadne slovo.

Oficiálne stanovisko spoločnosti Microsoft

Ku celej „kauze“ sa neskôr oficiálne vyjadrili obe strany, pričom začneme priamo spoločnosťou Microsoft. Tá sa vo vyhlásení pre portál BleepingComputer.com vyjadrila, že cieľom spoločnosti je čo najlepšie ochrániť produktivitu používateľov. V prípade aplikácie CCleaner údajne išlo o označenie aplikácie za potencionálne nežiadúcu z dôvodu, že softvér nabádal na stiahnutie a nainštalovanie softvéru, ktorý nie je vyvinutý rovnakou entitou.

„Túto klasifikáciu sme objavili v utorok po správach našich zákazníkov o problémoch s inštaláciou programu CCleaner so zapnutým programom Windows Defender. Veríme, že sa jedná o„ falošne pozitívny prípad “- diskutujeme so spoločnosťou Microsoft a čoskoro očakávame vyriešenie tejto záležitosti,“ uviedol v stanovisku generálny manažér CCleaner, David Peterson, ktorý zároveň dodal, že problémy s Windows Defenderom sa týkajú iba bezplatnej verzie softvéru, pričom platená verzia softvéru nie je nijako ovplyvnená.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close