Windows 10Windows 10 Mobile

Microsoft odhalil plán vývoja Progresívnych webových aplikácií. Takéto funkcie by mali mať v budúcnosti!

Progresívne webové aplikácie je pojem, s ktorým sa začíname stretávať v poslednú dobu vo výrazne zvýšenej miere. V skratke sa jedná o mobilné rozhranie webstránok, ktoré je pretransformované do formy aplikácie. Medzi hlavne výhody patrí to, že sú spravidla lepšie optimalizované pre zariadenia a vývojári nemajú s jej prípravou defakto žiadnu extra robotu.

Nuž, na druhej strane stojí nemálo množstvo používateľov, ktorí ich kritizujú. Hlavným argumentom je, „veď si môžeme otvoriť web priamo v prehliadači“. Čiastočne majú aj pravdu a keď si odmyslíme „pohodlie“ vo forme aplikácie (ktorá býva spravidla aj o niečo lepšie optimalizovaná) a drobné aditívne funkcionality tak sa s nimi možno stotožniť. Avšak Microsoft im najnovšími informáciami na Builde 2018 vypálil rybník, odhalil totiž plán vývoja Progresívnych webových aplikácií, ktoré by nemali byť v budúcnosti už len „mobilnou“ verziou webstránky.

Progresívne webové aplikácie získajú nové funkcionality

Ako môžete vidieť nižšie tak Microsoft ma smelé plány čo sa týka Progresívnych webových aplikácií. Dnes hoci spĺňajú defakto jednu funkciu, prezeranie webovej stránky vo forme mobilnej verzie tak v budúcnosti by mali získať aditívne funkcie ako je napr. ich offline využívanie, synchronizácia, push notifikácie a ďalšie.

Ako sa pozeráte na Progresívne webové aplikácie Vy? Sú podľa vás budúcnosť alebo je to len aktuálny „výstrelok“?

Zdroj: Tero Alhonen (Twitter), úvodný obrázok: vlastný

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close