SpravodajstvoWindowsWindows 10 MobileZariadenia

Microsoft mení hardwarové zabezpečenie Windows 10

Od 28. júla 2016 Microsoft plánuje zmeniť minimálne hardwarové požiadavky pre Windows 10 počítače a mobilné zariadenia. Bude ním modul TPM 2.0. Od výrobcov hardwaru očakáva, že vyhovejú tejto zmene v záujme vyššej bezpečnosti ich zariadení.

V týchto dňoch by výrobcovia počítačov mali začať zahŕňať hardwarový komponent zvaný TPM (Trusted Platform Module) 2.0 do všetkých Windows 10 počítačov, smartfónov a tabletov.

Načo slúži modul TPM 2.0

Úlohou tohto komponentu je lepšie chrániť citlivé údaje v počítači. V zariadení sa môže nachádzať vo forme čipu alebo firmware a užívateľské dáta chráni pomocou spravovania a uchovávania šifrovacích kľúčov na dôveryhodnom mieste.

Microsoft plánuje zrušiť  heslá založené len na biometrickej autentifikácii zvanej Windows Hello, pomocou ktorej sa užívatelia môžu prihlásiť pomocou rozpoznania odtlačku prstu, tváre či dúhovky. Odporúča sa použiť zároveň ďalšiu bezpečnostnú vrstvu, ktorou je TPM, pretože tieto chipy je ťažké hacknúť, a tak lepšie ochránia vaše údaje než mechanizmy založené len na programovom vybavení.

20160728 windows devices 5

„Keďže modul TPM je založený viac na hardwari než na softwari, kľúče, ktoré uchováva a chráni, nie sú v priamom kontakte s pamäťou počítača. Pamäť je najčastejšie priestorom pre hackerov,“ hovorí Kevin Murhpy z bezpečnostnej agentúry IOActive.

„A ak sa aj hackerovi podarí zmocniť sa zariadenia hardwarovo, napr. imitovaním autorizovaného používateľa, poslúži mu to iba jednorazovo,“ ďalej hovorí Murphy. „Takýto útok by však pre hackera bol veľmi náročný na zručnosť, vybavenie, čas a investíciu.“

TPM modul sa používa už dlhšie

Táto bezpečnostná novinka nie je tak úplne novinkou. V business počítačoch sa nachádza už roky. A aj dnes ju už obsahujú mnohé počítače s výnimkou tých najlacnejších. Niektoré laptopy majú starší TPM 1.2 štandard.

Smartfón Elite X3 Windows 10 už obsahuje TPM 2.0. V Liquid Jade Primo či Nokia Lumia modeloch, ktoré majú starší hardware, sa tento modul nenachádza.

TPM 2.0 maximalizuje bezpečnostné vlastnosti Windows Hello, Passportu a chráni vysielanie 4K videa. V budúcnosti bude väčšina kľúčových funkcií závisieť práve na tomto prvku, tvrdí Microsoft.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Ak ťa bavia témy technológií a vedy, tak si možno tým správnym kandidátom, aby si sa stal redaktorom nášho portálu. Napíš nám krátku ukážku textu ako píšeš a pošli ju na [email protected] My sa ti ozveme späť
Close
Close