TECH

Microsoft je o krok bližšie ku svojmu prvému kvantovému počítaču

Spoločnosť Microsoft na vývoji kvantového počítaču pracuje už zopár rokov. Spoločnosť sa už niekoľko rokov usiluje o vytvorenie takéhoto počítača, pretože dopyt na trhu, využitie a nátlak ostatných konkurentov sa stále viac a viac stupňuje. Aj keď niektoré spoločnosti kvantové počítače už vlastnia, Microsoft sa stále nevzdáva a plánuje čoskoro predstaviť aj jeho verziu, ktorá by v ďalšom vývoji spoločnosti výrazne pomohla. Microsoft sa ale na tému progresu v tejto oblasti dlho nevyjadril, takže sme doteraz vôbec netušili, v akom štádiu sa spoločnosť nachádza. Podľa najnovšieho vyjadrenia Microsoftu to ale vyzerá tak, že sa spoločnosť pomaly ale isto rúti do finálnej fázy vývoja zariadenia. Vo vyhlásení taktiež informovala aj o revolučných novinkách, ktoré môžu výrazne pozmeniť celé smerovanie tejto začínajúcej technológie.

Vývoj kvantového počítača v Microsofte neustále napreduje

„Kvantové počítače by mohli vyriešiť problémy, ktoré sú v súčasnosti pre ľudí úplne neriešiteľné. Podnikoví zákazníci spoločnosti Microsoft sa zaujímajú o zmenu svojho podnikania pomocou tejto technológie a my sme si presne definovali náš cieľ, ktorý pobeží mimo dnešného hypu okolo kvantových počítačov. Máme naozaj dobré vedomosti o tom, čo je naozaj potrebné.

Spoločnosť Microsoft pracuje na jedinom škálovateľnom riešení, ktoré bude hladko fungovať na cloudových serveroch Azure a bude oveľa odolnejšie voči chybám. Pravdou je, že nie všetky qubity sú totožné. Väčšina z nich je vo svojej podstate nestabilná a najmä citlivá na hluk a šum z prostredia. Náš systém využíva nové topologické qubity špeciálne pre ich vyššiu presnosť, nižšie náklady a schopnosť pracovať dostatočne dlho na to, aby vyriešili zložité problémy.

Microsoft je jedinou hlavnou spoločnosťou, ktorá sa pokúša vybudovať topologické qubity, ktorých cieľom je výrazne znížiť akékoľvek rušenie na subatomickej úrovni, ktoré by mohlo mať vplyv na stroj. Vďaka tejto technológii budú klasické výpočtové qubity „opravené“ inými lepšími qubitmi, „ píše Julie Love, riaditeľka sekcie Quanctum Computing v Microsofte.

Spoločnosť Microsoft svojich zákazníkov mierne potešila a navnadila už minulý rok, kedy zverejnila Quantum Development Kit, vďaka ktorému umožnila vývojárom vytvárať a testovať aplikácie pre kvantový počítač v simulátore. Očakávame, že spoločnosť Microsoft svoj revolučný kvantový počítač predstaví v najbližších rokoch, no dúfajme, že ju neprekoná iná konkurenčná spoločnosť.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Youtube – Microsoft)

Tagy
Close
Close