AppleSpravodajstvo

Microsoft: „Je čas, aby sa protimonopolné úrady pozreli na App Store spoločnosti Apple“

Praktiky spoločnosti Apple v súvislosti s obchodom App Store už prešetruje aj Európska komisia

V rozhovore pre magazín Politico, Brad Smith, hlava spoločnosti Microsoft v oblasti práva sa vyjadril, že nie je spokojný so správaním sa obchodov s aplikáciami, ktoré zdvíhajú nároky na to, aby sa vývojári mohli dostať na jednotlivé platformy. Pre portál Bloomberg, sa hovorca Microsoftu vyjadril, že Smith konkrétne narážal na obchod App Store od spoločnosti Apple, na ktorého margo Smith povedal:

„…Stanovujú požiadavky, ktoré čoraz viac hovoria, že na našu platformu sa dá dostať iba jedným spôsobom, a to je prejsť bránou, ktorú sami vytvorili. V niektorých prípadoch vytvárajú veľmi vysokú cenu za mýto, v niektorých prípadoch 30 percent všetkých vašich príjmov musí ísť pre správcu mýta, … “, Smith ďalej dodal „Nastal čas – či už hovoríme o DC alebo Bruseli – na cielenejšiu konverzáciu o povahe obchodov s aplikáciami, zavedených pravidlách, cenách a vyberaných mýtnych poplatkoch a či  sú v súlade s protimonopolným právom..“

Na Apple sa zvrhla v posledných dňoch preto veľká kritika zo strany vývojárov, ktorí platia vcelku vysoké poplatky z každej transakcie na ich platforme. Dokonca podľa pravidiel obchodu, aplikácie nemôžu obsahovať žiadne tlačidlá, či externé odkazy, ktoré by navádzali používateľov ku kúpe produktov, resp. predplatného mimo rozhrania aplikácie. Inými slovami, všetko musí ísť cez platobný systém spoločnosti Apple.

Pokyny spoločnosti Apple pre vývojárov tvrdia, že aplikácie nemôžu „zahŕňať tlačidlá, externé odkazy alebo iné výzvy na akciu, ktoré zákazníkov nasmerujú na nákupné mechanizmy iné ako nákup v aplikácii…“

Európska komisia vyšetruje praktiky App Store

To je aj jeden z dôvodov, prečo Európska komisia začala vyšetrovať praktiky obchodu App Store od spoločnosti Apple.

„Mobilné aplikácie zásadne zmenili spôsob prístupu k obsahu. Apple stanovuje pravidlá distribúcie aplikácií používateľom telefónov iPhone a iPad. Zdá sa, že spoločnosť Apple získala úlohu„ strážcu brány“, pokiaľ ide o distribúciu aplikácií a obsahu používateľom populárnych zariadení spoločnosti Apple. Musíme zabezpečiť, aby pravidlá spoločnosti Apple nenarušovali hospodársku súťaž na trhoch, na ktorých spoločnosť Apple súťaží s inými vývojármi aplikácií, napríklad so službou streamovania hudby Apple Music alebo s knihami Apple. Preto som sa rozhodla podrobne preskúmať  pravidlá spoločnosti Apple App Store a ich súlad s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ. “ hovorí Margrethe Vestager viceprezidentka pre hospodársku súťaž v EÚ.

Mnoho vývojárov sa zároveň sťažuje, že ich aktuálne praktiky obchodu App Store znevýhodňujú. Dôvodom je, že Apple vyberá od 15% do 30%  poplatky z každej transakcie. V niektorých prípadoch vývojári dokonca úplne upustili od možnosti predplatného cez rohzranie aplikácie a umožňujú zakúpiť si prémiové služby len cez oficiálne stránky (napríklad Netflix). Iné služby zas museli zvýšiť na platforme ceny z dôvodu poplatkov. Napríklad Souncloud Go+ stojí cez web 9,99$, ale cez aplikáciu už 12,99$.  Vývojári vo všeobecnosti argumentujú tým, že ich pravidlá obchodu App Store robia menej konkurencieschopnými, napríklad už s vyššie spomínanými službami spoločnosti Apple.

V súčasnosti na platforme spoločnosti Apple do zariadenia nedostanete oficiálnou cestou aplikácie inou cestou, ako je prostredníctvom obchodu App Store od spoločnosti Apple.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close