APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoWindowsWindows 10 Mobile

Microsoft Edge – Vyššia kvalita a menšia spotreba. Je to vôbec možné?

Čo sa týka kvality prehrávaného videa systém Windows 10 je navrhnutý tak, aby oproti svojim predchodcom poskytol čo najvyššiu kvalitu, bezpečnosť a energeticky najefektívnejšie riešenie. Microsoft Edge je optimalizovaný k vyššiemu využitiu mediálnych možností zabudovaných vo Windows 10. Odráža sa to na kvalite a spotrebe.

Energeticky najvýhodnejšie prehrávanie

Batériu vo svojom zariadení využijete s Microsoft Edge efektívnejšie. Time-lapse video test ukázalo, že Microsoft Edge vydrží prehrávať rovnaké video na rovnakom zariadení až o 3 hodiny dlhšie než Google Chrome. A celý výsledok? Microsoft Edge predbieha ostatnú konkurenciu s náskokom 17-70% v celkovej výdrži batérie. Detaily o metóde tohto testovania si môžete pozrieť tu.

Microsoft Edge
ZDROJ: blogs.windows.com

Microsoft Edge – Prečo je to tak?

Microsoft Edge sa vyznačuje energeticky najúspornejším playbackom preto, že počas prehrávania udržiava procesor v úspornom režime. Odľahčí ho od náročných operácií pri spracúvaní videa a posilní efektívny periférny hardware, ktorý sa nachádza v moderných počítačových a mobilných zariadeniach. Najprv začína Microsoft DirectX akceleráciou (DXVA) a odstránením záťaže pri dekódovaní videa. Následne pracuje s Multiplane overlay hardware a UI funkciami na odľahčenie pri jeho renderovaní. Týmto sa výrazne zníži záťaž na pamäť, ktorá je potrebná pri spracúvaní videa.

CPU manažment vo Windows 10 sa stará o to, aby procesor bežal v energeticky čo najúspornejšom režime a neodrazilo sa to na odozve užívateľského prostredia. Počas full-screen prehrávania udržiava displej na nižších úrovniach frekvencie obnovovania. S týmto je spojené menšie využitie pamäte a tým pádom aj nižšia spotreba energie. Zároveň dochádza k zvýšeniu kvality prehrávaného filmu vďaka zredukovaniu efektu tzv. judderu. Tento vzniká v dôsledku konverzie frekvencie medzi prehrávaným obsahom a obrazovkou. Zároveň sa Microsoft Edge stará aj o odklonenie záťaže pri spracúvaní zvuku z hlavného procesoru na energeticky úspornejší hardware špecializovaný pre spracovávanie zvuku.

Úsporné účinky plynúce z týchto vlastností sú dostupné aj pre ostatné prehliadače. Avšak je potrebné, aby ich prevádzkovatelia najprv optimalizovali pre Windows zariadenia, keďže Microsoft Edge bol s týmto cieľom navrhnutý od začiatku. A rozdiel v spotrebe energie pri prehrávaní obsahu vo vyššej kvalite, napr. 1080p, je ešte väčší. Windows funkcie spojené s mediálnym obsahom, grafikou a vytváraním obsahu umožňujú, aby Microsoft Edge renderoval obsah s najvyššou kvalitou pri minimálnej spotrebe energie.

Vyššia kvalita videa

Pri testovaní sa v porovnaní s ostatnými browsermi Microsoft Edge ukázal nielen energeticky najúspornejším, ale aj schopným prenosu videa v najvyššom rozlíšení a bitrate.

Microsoft Edge
ZDROJ: blogs.windows.com

Tým, že Microsoft Edge počas testu prenášal obsah vo vyššej kvalite (1080p), bežal v energeticky náročnejšom režime, než v akom by fungoval pri prehrávaní 720p obsahu ako ostatné prehliadače. A výsledok? Microsoft Edge popritom, že poskytol najkvalitnejší obsah, priniesol aj najdlhšiu výdrž batérie.

Čo nás čaká v budúcnosti?

Displeje sa už dávno pohli od Full HD/1080p k UltraHD/4K videu. Pripravované vylepšenia prinesú viac než len vyšší počet audio kanálov a pixelov. Čaká nás nárast v počte a intenzite zobrazovaných farieb (color gamut), zobrazovacej frekvencii, high dynamic range (HDR) a široké využitie technológií ako Immersive Sound, priestorový a 3D zvuk. Microsoft a ostatné vedúce internetové spoločnosti rozvíjajú formáty, kodeky a iné technológie pre UltraHD video ďalšej generácie.

Microsoft spolupracuje s poprednými spoločnosťami zaoberajúcimi sa vývojom grafického hardwaru, aby zaistili hardwarovú akceleráciu a vyššiu úroveň bezpečnosti. So zvyšujúcou sa kvalitou totiž prichádza aj potreba vyššieho zabezpečenia obsahu (Digital Rights Management, DRM). Platforma Windows 10 poskytuje značné výhody v spotrebe energie a bezpečnosti. A v kombinácii s mediálnymi funkciami zabudovanými vo Windows 10, Microsoft Edge je špičkou svojej triedy v schopnosti ponúknuť najdlhšiu životnosť batérie a súčasne najvyššiu kvalitu prehrávaného obsahu na Windows 10 zariadeniach, vrátane počítačov, mobilov, Xboxov, HoloLens a ďalších.

zdroj: blog.windows.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Ak ťa bavia témy technológií a vedy, tak si možno tým správnym kandidátom, aby si sa stal redaktorom nášho portálu. Napíš nám krátku ukážku textu ako píšeš a pošli ju na [email protected] My sa ti ozveme späť
Close
Close