SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mesiac Europa môže „nasávať“ kyslík z povrchu: Takto sa do oceánu pod ľadovou škrupinou dostávajú dôležité látky pre život

Jupiterov mesiac Europa je najlepším kandidátom pre hľadanie života mimo našej planéty.

Europa je jeden z mesiacov Jupitera a momentálne najlepší kandidát pre hľadanie života mimo našej planéty. Hoci je povrch tohto mesiaca pokrytý ľadom, pod ním sa ukrýva oceán s primeranou teplotou a chémiou umožňujúcou rozkvet živých organizmov.

Samozrejme, že obývateľnosť tohto mesiaca zatiaľ nie je oficiálne potvrdená. Vedecká komunita vášnivo diskutuje o všetkých možnostiach, no nakoniec si aj tak bude musieť počkať na pripravovanú misiu americkej NASA, Europa Clipper. Táto sonda by mala hľadať život pod povrchom mesiaca, no najprv musí vesmírna agentúra poznať otázky, ktoré sú pre úspech misie kľúčové, píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najdôležitejším faktorom obývateľnosti je kyslík. Vedci momentálne predpokladajú, že mesiac má všetko, čo potrebujú organizmy k životu. Voda, jedna z najdôležitejších látok, sa pravdepodobne nachádza pod ľadovým povrchom Europy a niektoré odhady dokonca naznačujú, že mesiac ukrýva viac vody ako Zem. Ďalšími dôležitými látkami sú živiny, ktoré by sa taktiež mohli nachádzať v oceáne pod ľadovým obalom mesiaca.

Čo sa týka kyslíku, ďalšieho prvku nezlučiteľného so životom, ten by sa mal nachádzať na povrchu Europy. Kyslík vzniká, keď slnečné svetlo a nabité častice z Jupitera zasiahnu povrch mesiaca. Problém ale leží v tom, že medzi povrchom a oceánom sa nachádza hrubá vrstva ľadu. Dokáže sa cez ňu kyslík dostať?

Podľa nového výskumu áno. Výskumníci predpokladajú, že vďaka ložiskám slanej vody v ľade sa môže kyslík dostať z povrchu až do oceánu pod povrchom. Predpokladá sa, že „jazierka“ existujú v ľadovom obale na miestach, kde sa ľad rozpustí vďaka konvenčným prúdom z oceánu. Ich existenciu by podľa vedcov mohol predpovedať aj „chaotický terén“.

Stopy vody priamo na povrchu mesiaca

Chaotický terén je geologický jav pokrývajúci približne 25% povrchu mesiaca Europa. Tento terén je špecifický rôznymi ryhami, prasklinami, či inými nedokonalosťami. Predpokladá sa, že vzniká vplyvom nedokonalého rozpúšťania odohrávajúceho sa pod ľadovým povrchom.

Mesiac Europa dokáže "nasávať" kyslík z povrchu
Zdroj: NASA

Ľadový obal Europy môže byť hrubý až 25 km. Štúdia z roku 2011 ale naznačuje, že pod chaotickým terénom sa môžu nachádzať ložiská vody len v hĺbke 3 km. Tieto drobné jazierka nie sú priamo prepojené s oceánom pod ľadovou škrupinou. Na štúdiu z roku 2011 nadväzuje aj nová práca, ktorá naznačuje, že tieto ložiská hrajú dôležitú úlohu pri transporte kyslíku z povrchu do oceánu.

Prepojenie chaotického terénu a transportu kyslíku zatiaľ nie je úplne jasné. Vedci ale predpokladajú, že teplo aspoň čiastočne rozpustí ľad nachádzajúci sa v nižších vrstvách škrupiny, čo sa prejaví na povrchu ako región pokrytý ryhami. Na to, aby sa kyslík mohol dostať do ložísk vody uprostred ľadovej škrupiny a následne do oceánu pod ňou, musí byť ľad v nižších vrstvách aspoň čiastočne rozpustený.

Mesiac Europa je síce chladný, no nie až tak chladný na to, aby okamžite zmrazil slané roztoky s kyslíkom. Vďaka tomu sa dostanú do nižších vrstiev mesiaca. Viac nám ale prezradí misia Europa Clipper, ktorá je naplánovaná na rok 2024.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close