SpravodajstvoVeda a výskum

Mesačné misie by mohli byť oveľa lacnejšie, a hlavne častejšie. NASA vymyslela spôsob, ako na to

Tvrdia, že ich nová sonda sa dostane k Mesiacu so zlomokom paliva a prinesie revolučné objavy

Mesiac je našou prirodzenou družicou, najbližším kozmickým objektom a zároveň jediným telesom, na ktorého povrchu boli ľudia. Cesta naň je však nesmierne nákladná.

Nový patent americkej vesmírnej agentúry, NASA, by to ale mohol zmeniť. Nejde o nové vybavenie, alebo počítačový program. Novým patentom je trajektória, ktorá môže ušetriť čas, palivo a peniaze. K tomu prinesie väčšiu hodnotu pre vedecký výskum. 30 júna udelili úrady v USA patent vesmírnej agentúre, ktorý zahŕňa sériu orbitálnych manévrov. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je to technika, ktorá sa nebude používať v prípade väčších rakiet, ktoré prenášajú astronautov, alebo mesačné rovery. Primárne sa bude využívať pre menšie misie s menším rozpočtom, ktoré sa zamerajú primárne na vedecký výskum. Prvá raketa, ktorá využije novú dráhu by mohla priniesť prelomové objavy zo vzdialenej strany Mesiaca.

Nová misia na Mesiac

Volá sa Dark Ages Polarimeter Pathfinder, alebo inak aj Dapper. Táto misia má za cieľ nahrať nízkofrekvenčné rádiové vlny, ktoré boli vyžarované v prvotných epochách vesmíru. Ide o obdobie, kedy vznikali atómy, hviezdy, čierne diery a galaxie. Vedci veria, že skúmaním tohto obdobia by mohli vypátrať prvotné signály záhadnej temnej hmoty.

Cesta astronautov na Mesiac trvala pár dní. Išlo o priamu cestu, ktorá si vyžiadala ohromné množstvo paliva. Vedci tvrdia, že na Mesiac vedú aj úspornejšie dráhy. Ak by sonda pobudla istý čas na obežnej dráhe Zeme, dokázala by sa pomocou gravitačného praku „vystreliť“ ku Mesiacu a spotrebovala by len malé množstvo paliva. Gravitačný prak je manéver, pri ktorom využije sonda, alebo raketa, gravitáciu planéty, ktorá ju vystrelí ďalej.

„Táto nová trajektória na Mesiac vznikla preto, lebo nebolo iného východiska. Potrebujeme si udržať relatívne nízke náklady a prísť na lacný spôsob, ako sa dostať na Mesiac,“ hovorí astrofyzik Jack Burns.

Začali tým, čo si môžu dovoliť. Tím potreboval dostať sondu do výšky 35-tisíc km, na miesto, kde sa posielajú satelity, ktoré majú ostať nad jedným miestom na planéte. Tím využije inú misiu, aby vyniesla ich sondu do tejto výšky. Je to približne desatina cesty na Mesiac a odtiaľ by sa mohla sonda Dapper dopraviť k našej družici len so skromnou palivovou nádržou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close