SpravodajstvoVeda a výskum

Menšia hviezda vošla do vnútra svojho spoločníka. Následná explózia vytvorila nádhernú hmlovinu

Vedcov zaujímal celé desaťročia jej pôvod a teraz konečne poznajú odpovede

Dramatické stretnutie dvoch hviezd nechalo ich „vnútornosti“ roztrúsené po malom kúsku vesmíru , pričom ide o nádherný pohľad. Pohľad, ktorý môžeme vidieť na vlastné oči.

Na začiatku bola hviezda, ktorá sa rozšírila až na červeného trpaslíka. Menšia hviezda začala byť priťahovaná väčšou gravitáciou a nakoniec skončila v útrobách trpaslíka. To spôsobilo, že červený trpaslík odhodil vonkajšie vrstvy svojho plášťa skorej než by mal a jeho vývoj sa zastavil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hmlovina
Výsledok stretu dvoch hviezd. Zdroj: European Southern Observatory

Výsledkom je komplexný oblak plynov, ktorý zaujímal astronómov celé desaťročia. Dnes pomocou satelitu ALMA (pozn. redakcie Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) vyšli na povrch všetky tajomstvá sústavy s názvom HD 101584. Hviezdy, ktoré majú hmotnosť ako naše Slnko prechádzajú istými evolučnými štádiami. Keď pomocou fúzie premenili všetok vodík na hélium, proces sa zastaví a jadro sa začne zmenšovať.

statelity ALMA (1)
Satelity ALMA, zdroj: https://www.eso.org/public/images/potw1548a/

Evolúcia hviezdy

To prinesie ďalší vodík do oblasti okolo jadra a okolo neho sa spraví niečo ako vodíkový plášť. Fúzia sa začne odznova a hélium skončí v jadre hviezdy. Počas tohto procesu vonkajšie vrstvy hviezdy expandujú do priestoru. Keď sa toto udeje nášmu Slnku, jeho povrch bude končiť niekde pri obežnej dráhe Marsu. Takejto hviezde sa hovorí červený obor.

Keď sa  minie všetok vodík, fúzia sa začne s atómami hélia. Keď sa všetky premenia na kyslík a uhlík, jadro sa opäť zmenší a vonkajšie vrstvy sa rozšíria. Problémom je, že tento proces „umierania“ bol v prípade hviezdy HD 101584 prerušený. Počas jej rozširovania sa pohltila menšiu hviezdu a tá postupne padala do jej jadra, no tesne predtým sa zastavila. To spôsobilo, že sa umierajúca hviezda akoby „zbláznila.“

Do svojho okolia začala explozívne vypúšťať vrstvy plynu a momentálne je v štádiu odhalenia svojho jadra. Podľa vedcov to bol doslova masaker, ktorý vytvoril hmlovinu z hviezdnych vnútorností. Tento jav pomôže vedcom pochopiť životné cykly hviezd, ako aj ich prerušenia z rôznych dôvodov.

„HD 101584 nám poskytla dôležité stopy k vyriešeniu záhady prechodu medzi jednotlivými štádiami hviezd,“ vyjadril sa jeden z astronómov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close