SpravodajstvoVeda a výskum

„Medzihviezdna sonda poletí tam, kam sa ľudstvo ešte nepozrelo“. NASA zvažuje ambicióznu misiu!

Americká NASA, spolu s partnermi zvažujú možné návrhy vedeckých misií.

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 už dávnejšie prešli za bublinu, ktorú okolo nás vytvára solárny vietor a vstúpili do medzihviezdneho priestoru. Obe sondy vedcom poslali zaujímavé dáta, no problém bol, že ani jedna nebola navrhnutá tak, aby vedcom dokázala poskytnúť odpovede na ich otázky, píše portál IFLScience.

Práve preto sa americká vesmírna agentúra, NASA, spolu s partnermi rozhodujú pre novú misiu, ktorá by skúmala medzihviezdny priestor. Svoje plány priblížili na stretnutí European Geosciences Union General Assembly.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Medzihviezdna sonda poletí tam, kam sa ľudstvo ešte nepozrelo. Bude to misia, ktorá by po prvýkrát zachytila pohľad na našu heliosféru z medzihviezdneho priestoru, aby sme vedeli, ako náš domov vyzerá  zvonku,“ vyjadrila sa dr. Elena Provornikova, z Johns Hopkins Applied Physics Lab.

Ambiciózna misia

Provornikova prezentovala svoju štvorročnú prácu, ktorá je takmer hotová. V nej sa preberajú možné ciele vedeckej misie, možné vedecké inštrumenty, alebo trajektórie letu sondy. Cieľom jej práce bolo ponúknuť odborníkom možnosti, akými sa v prípade podobnej misie môžu uberať. Podobná misia ale nie je jednoduchá a ak by sa aj seriózne začalo o podobnej misii uvažovať, náklady by boli astronomické.

Zároveň musí misia súperiť s inými, ktoré majú vyššiu prioritu a sú reálnejšie, napríklad misia k asteroidom okolo Jupitera, ktoré sa nazývajú trójske. Provornikova však dúfa, že by sme misiu za hranice našej Slnečnej sústavy mohli vidieť v najbližších 10-12 rokoch. Medzihviezdna sonda by mala skúmať vesmír vo vzdialenosti tisíc astronomických jednotiek od Slnka (pozn. redakcie: jedna astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Išlo by o najambicióznejší projekt ľudstva. Pre porovnanie, Sonda Voyager 1 sa momentálne nachádza vo vzdialenosti 152 astronomických jednotiek a dostane sa  časom aj do vzdialenosti tisíc astronomických jednotiek. Dovtedy s ňou vedci ale stratia kontakt. Cieľom sondy, ktorá by sa vydala do medzihviezdneho priestoru by bolo pravdepodobne analyzovať zloženie vesmíru, ionizáciu a magnetické pole.

Zároveň by nám mohla priniesť odpovede na otázky, ktoré možno získať len zvonku našej sústavy, napríklad aký tvar má naša Slnečná sústava. Zároveň by sme mohli získať odpovede aj na to, ako nás ovplyvňuje okolie Slnečnej sústavy.

Misia by mala trvať 50 rokov. Je ale otázne, či sa za ten čas na okraj dostane. Hranicu Slnečnej sústavy môžeme chápať aj ako oblasť, kde gravitácia nášho Slnka prestáva prevládať nad gravitáciou iných hviezd. V tomto prípade by sonde zabralo oveľa viac času dostať sa na okraj.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close