Medicínske dezinformácie sú na Facebooku „varené pečené“. Ich identifikácia je katastrofická, hovorí štúdia

Identifikácia medicínskych dezinformácií ja na sociálnej sieti Facebook žalostne malá

Facebook_medicinske dezinformacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na dezinformácie, tak vo všeobecnosti by sme ich mali odsudzovať. V mnohých prípadoch totiž vnášajú rozbroj, či nenávisť medzi diskutujúcich a čitateľov. Zatiaľ však, čo niektoré z nich sú „menej škodlivými“, tak tie, ktoré sa dotýkajú zdravia môžu mať vážne následky, ktoré sa nedajú už zvrátiť. O to viac treba brať podobné správy, na ktoré upozorňuje portál businessinsider.com, vážnejšie.

Dezinformácie sú na Facebooku „varené pečené“

Portál poukazuje na report americkej neziskovej organizácie Avaaz, ktorá prišla k strašidelným záverom. Avaaz sa podľa publikovanej správy zameral na 174 častí rôznych textov, ktorých pravdivosť overila 3. dôveryhodná strana. Následne sa pozreli na to,  v  koľkých prípadoch bola schopná spoločnosť Facebook identifikovať problémové časti textov v jednotlivých statusoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa čísiel, ktoré boli publikované, Facebook dokázal identifikovať problémové časti textov len v 16%. Inými slovami, v 84% sa medicínske dezinformácie šírili bez toho, aby boli nejako označené, prípadne, odstránené. Najhoršie na tom je, že niektoré zo statusov zasiahli milióny ľudí.

Avaaz ďalej hovorí, že v priebehu minulého roka boli dezinformácie videné najmenej 3,8 miliárd krát v najmenej piatich krajinách (USA, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku a Taliansku). Skupina na základe výsledkov ich výskumu preto došla k záverom, že Facebook predstavuje „veľké nebezpečenstvo“ pre verejné zdravie.

Ďalším zistením bolo, že 10 najväčších známych stránok, ktoré šíria dezinformácie o zdraví, mali takmer 4-násobok videní ako WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), či Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Avaaz okrem iného identifikoval 42 kľúčových Facebook stránok, ktoré šírili medicínske dezinformácie, ktoré celkovo sleduje 28 miliónov ľudí a ich dosah sa odhaduje na 800 miliónov videní. Avaaz ďalej dodáva, že existuje niekoľko spôsobov, ako možno obmedziť šírenie dezinformácií. Jedným z nich je napríklad faktická kontrola výrokov, prípadne ovplyvnenie algoritmov spoločnosti, ktoré by redukovali dosah príspevkov.

Neverte všetkému, čo je na internete…

Dezinformácie tu boli aj v minulosti, sú dnes, a budú aj v budúcnosti. Ide o nekonečný boj, ktorý pravdepodobne nikdy nevyhráme. Dôvodom je, že zatiaľ čo sa overí jedna dezinformácia, tak medzičasom vnikne ďalších 5. Preto je potrebné čerpať informácie z viacerých dôveryhodných zdrojov a pozerať sa na ne kriticky.

Medzi základné znaky dezinformácií patrí obsah, so „šokujúcimi odhaleniami“ odvolávajúci sa na štúdie (bez toho, aby štúdia bola niekde dostupnou), prípadne na pochybné stránky, na vymyslených autorov, či text, ktorý nie je podpísaný autorom, prípadne neexistuje dôveryhodný kontakt na prevádzkovateľa služby, ktorý by mohol byť  prípadne „naháňaným“ za šírenie neprávd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre