SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

MediaTek vystrkuje rožky. Mohol by predstaviť nové 5nm procesory ešte v tomto roku. Podarí sa im zatieniť Qualcomm?

MediaTek by mohol ešte v tomto roku predstaviť 5nm alebo 6nm mobilné procesory

Tento rok je z pohľadu mobilných zariadení vcelku „divným“. Dôvodov je hneď viacero, Huawei sa trápi s procesormi, Qualcomm predstavil výkonný Snapdragon 865, ktorý okrem výkonu je aj extrémne drahým, a preto mnoho výrobcov uprednostnilo lacnejší Snapdragon 765G a do popredia sa pretláča spoločnosť MediaTek, o ktorej sme v minulosti v tak vysokej miere nepočuli. 

Žolík v rukáve? MediaTek môže prekvapiť

Zatiaľ čo pominulé roky sa spoločnosť MediaTek viac menej považovala za okrajového hráča, tak dnes ide o 2. najväčšieho výrobcu procesorov, ktorý prináša inovácie. Podľa informácií portálu androidcentral.com, by spoločnosť mohla ešte v priebehu tohto roka predstaviť nové 5nm alebo 6nm procesory

Interné kódové označenie procesorov má byť MT6839 a MT6891. Podľa dostupných informácií procesory majú využívať architektúru jadier typu Cortex-A78. Pre používateľov by to malo v praxi znamenať nielen vyšší výkon, ale aj nižšiu spotrebu energie. Len pre porovnanie, súčasne vlajkové procesory spoločnosti, Dimensity 1000+, využívajú architektúru jadra A77 a sú vyrobené 7nm technológiou. 

Hoci vo všeobecnosti sa procesory spoločnosti MediaTek pokladajú za menej výkonné, ako konkurenčné Snapdragony, tak treba dodať, že v segmente strednej triedy sa tieto rozdiely, ktoré hrajú v prospech Qualcommu, postupne stierajú. Nehovor viac o cene, ktorá  je na druhej strane atraktívnejšia zo strany MediaTeku. 

Qualcomm nepovedal posledné slovo

Zároveň treba dodať, že ani ostatní výrobcovia nespia na vavrínoch. Huawei nedávno pri príležitosti predstavenia produktovej rady smartfónov Mate 40 predstavil procesor Kirin 9000, ktorý je vyrobený 5nm technológiou. Rovnako aj Apple predstavil nové procesory A14 Bionic, ktoré poháňajú nové zariadenia z produktovej rady iPhone 12. Najnovšie však technologický svet netrpezlivo čaká na udalosť Tech Summit Digital 2020, ktorá sa odohrá v úvode budúceho mesiaca. Počas tejto udalosti dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou k predstaveniu procesoru Qualcomm Snapdragon 875, od ktorého sa očakáva, že bude najvýkonnejším mobilným procesorom na trhu. 

V každom prípade, záver tohto roka bude ešte „veselým“ a bezpochyby nás čakajú predstavenia zaujímavých produktov. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close