MediaTek bol prichytený pri podvádzaní. Zákazníkov zavádza testami, ktoré úmyselne ovplyvňuje

Jeden model smartfónu, 2 rozdielne procesory, no papierovo najslabší vykazuje najlepšie výsledky. Ako je to možné?

mediatek helio p95
Zdroj: MediaTek

Hnanie sa za neustále vyšším výkonom je v rámci výrobcov smartfónov stále alfa a omega celého vývoja, teda aspoň pri drvivej väčšine z nich. Preteky medzi sebou neustále zvádzajú aj výrobcovia samotných procesorov, ktorí sa snažia vytiahnut výkon ich modelov na hranice ich možností. Častým javom je „umelé“ vylepšovanie procesorov v rámci benchmarkových testov, ktorého sa občasne prejaví aj na verejnosti. Najnovším odhaleným prípadom je procesor Helio P95 od spoločnosti MediaTek, ktorý nájdeme v útrobách smartfónu Oppo Reno3 Pro. Problém odhalili redaktori zahraničného portálu Anandtech.com.

Európska verzia so záhadne lepšími výsledkami

Test smartfónu Oppo Reno3 Pro s procesorom MediaTek Helio P95 odhalil, že smartfón vykazuje v benchmarkovom teste PCMark naozaj záhadne vysoké hodnoty. Smartfón je totižto na čínskom trhu dostupný s omnoho modernejším procesorom Dimensity 1000L, no táto papierovo výkonnejšia verzia obdržala v teste PCMark omnoho menšie skóre. Rozdiel medzi oboma procesormi je však značný. Procesor Helio P95 totižto využíva dve jadrá Cortex-A75 a šesť jadier Cortex-A55, pričom Dimensity 1000L disponuje až štyrmi jadrami Cortex-A75 a štyrmi jadrami Cortex-A55. V teste PCMark 2.0 však boli výsledky nasledovné – Oppo Reno3 Pro s procesorom MediaTek Helio P95 – 9 048 bodov, identický smartfón s procesorom Dimensity 1000L – 6 781 bodov. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oveľa mrazivejšou informáciou však je, že redaktori spomínaného portálu si „zavádzajúci“ procesor od MediaTek-u otestovali aj v anonymizovanej verzii programu PCMark, kde boli jeho výsledky naozaj na zaplakanie. V prípade testu v tejto verzii programu klesol celkový výsledok o 30 percent, zatiaľ čo výsledky čiastkových testov klesli až o neuveriteľných 75 percent. 

Špeciálny „športový“ režim

Za neuveriteľným výsledkom procesoru MediaTek Helio P95 stojí špeciálny, tzv „Športový režim“, ktorý navyšuje výkon celého zariadenia, teda aspoň to tvrdí výrobca smartfónu, ako aj výrobca spomínaného procesoru. Ak by však výrobcovia umožňovali zapnutie efektívneho špeciálneho režimu pre zvýšenie výkonu, ktorý by sa však v prípade benchmarkového testu zapol automaticky, nič by sme výrobcom vyčítať nemohli. Bohužiaľ, v tomto prípade je prítomnosť špeciálneho športového režimu úplne zbytočná a slúži iba na zavádzanie v rámci testov výkonnosti. Ako odhalili autori testu, navýšenie výkonu je možné vďaka zmenenému dynamickému škálovaniu napätia a frekvencie (DVFS), ako aj iným časovačom, pričom samotný procesor môže pracovať bez akýchkoľvek obmedzení nad rámec bežných parametrov – rýchlosť, teplota. Pri bežnom používaní smartfónu však takéto umelé navýšenie výkonu nijak nepocítite, keďže ide iba o oku lahodiacu záležitosť.

Spoločnosť MediaTek sa voči obvineniam čiastočne ohradila a vyhlásila, že s výrobcami smartfónov úzko spolupracuje na konfigurácii zariadení tak, aby ukazovatele a testy poukazovali na skutočný výkonnostný potenciál procesorov MediaTek. Na druhej strane však uviedla, že pri bežnom používaní je zameraná na optimalizáciu z hľadiska výkonu a účinnosti, aby sa predĺžila životnosť batérie, či iných komponentov. Podľa MediaTeku môže byť výkon procesoru rôzny a závisí od samotnej aplikácie, ktorá ho môže vyťažovať ináč, ako ďalšie aplikácie. Všetko je to údajne iba o inteligentnom spravovaní CPU, GPU a pamäte. Výrobca však aj tak nevyvrátil fakt, že špeciálny výkonnostný režim je na zariadeniach úplne zbytočný a bežný používateľ nemá údajný „vyšší“ výkon ako využiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre