Máte v zásuvke odložený starý smartfón? Dajte si pozor, aby sa nestal nepoužiteľným!

Svoj starý smartfón si odkladá väčšina ich používateľov. Len málokto však vie, že pri dlhodobom nepoužívaní sa vie batéria modelu poškodiť.

smartfon
Zdroj: YouTube (TechLine)

Každý z nás má isto u seba doma odložený nejaký archívny kúsok, ktorý je pripravený pre prípad núdze. Viete však, ako tento smartfón odložiť, aby sa z neho neskôr nestala len nepoužiteľná kopa súčiastok? A čo robiť, ak batéria vo vašom smartfóne skutočne „umrie“? Pozrite sa na pár tipov, ako zaobchádzať s odloženým smartfónom na horšie časy a zaistiť mu tak niekoľko rokov života navyše.

Staré smartfóny sa dajú uložiť, no treba s nimi správne zaobchádzať

Ak plánujete svoj smartfón odložiť na dlhšiu dobu do zásuvky a nepoužívať ho, majte na pamäti, že batéria stráca svoju kapacitu i v čase, keď sa smartfón nepoužíva. Ešte väčší pozor si treba dávať pri starších lítium-iónových batériách v smartfónoch, ktoré máme uložené naozaj dlhú dobu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre udržanie kapacity batérie v odloženom zariadení sa odporúča pred odložením nabiť ho aspoň na 50% a nenechať zariadenie odložené na veľmi dlhú dobu. Aspoň raz do roka svoj model vytiahnite, chvíľu používajte a znovu nabitý odložte pokojne do zásuvky. Pri dlhšej neaktivite totiž batéria dokáže stratiť až 70% svojej kapacity, čím sa stane úplne nepoužiteľnou.

Ako postupovať, ak vaša batéria skutočne „zomrela“?

Nefunkčná batéria je nepríjemným prekvapením vo chvíli, keď svoj záložný smartfón vytiahnete zo zásuvky. Ak váš smartfón teda pripojíte k nabíjačke, no nedokáže sa správne zapnúť a stále ukazuje 0%, s najväčšou pravdepodobnosťou ste svoju batériu stratili.

Predsa len sa môže skúsiť, či je batéria skutočne „mŕtva“ a skúsiť smartfón nabíjať aspoň 24 hodín. Nabíjanie dlhšie vypnutého smartfónu môže trvať dlhšie ako obyčajne, a preto je lepšie model nechať na ideálne pôvodnej nabíjačke dlhšiu dobu. V lepšom prípade sa smartfón zapne. Ak však nenabehne, znamená to, že nastal čas na výmenu batérie.

Výmena batérie je možná v servise, no tí zručnejší si ju zvládnu vymeniť i doma a ušetriť pár eur. Pri objednávaní však nezabudnite skontrolovať, či ide naozaj o batériu určenú pre váš smartfón a nekupujete si zbytočnú súčiastku.

Máte doma smartfóny odložené i vy? A stalo sa vám, že váš smartfón „zomrel“? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre