NávodySpravodajstvoWindows

Máte už opotrebovanú batériu v notebooku? Pozrite sa, ako môžete zistiť jej reálnu kapacitu!

Batérie v našich notebookoch plynúcim časom strácajú na kapacite. Pozrite sa, akú reálnu kapacitu má vaša batéria v notebooku s Windowsom 10.

Pravdepodobne asi viete, že každá batéria má obmedzený počet nabíjacích cyklov. Inými slovami, plynúcim časom sa kapacite batérie znižuje a tým pádom, vydrží fungovať na jedno nabitie menej. Vo všeobecnosti sú notebooky, či iné zariadenia navrhnuté tak, aby vydržali fungovať najmenej 2 roky. Rovnako však treba dodať, že správnym zaobchádzaním, je možné vo významnej miere predĺžiť životnosť batérie.

Čo je to životný cyklus batérie a ako sa počíta?

Životný cyklus vo všeobecnosti môžeme charakterizovať ako obdobie, kedy je batéria zariadenia ešte reálne využiteľnou. Inými slovami, ide o obdobie, kedy je možné zariadenia ešte plnohodnotne využívať na jedno nabitie, napríklad na cestách, či pracovných rokovaniach a podobne, a to bez prístupu ku zdroju energie. Životný cyklus sa počíta, ako počet nabití z 0% na 100%. Jedno takéto nabitie je 1 cyklus. Tu však treba prízvukovať, že ak nabijete notebook napríklad z 0% na 50%, tak miniete len 0,5 cyklu a nie jeden cyklus. Všetky zariadenia majú vo všeobecnosti obmedzený počet nabití. Zväčša to je niekde v rozpätí od 400 do 600 nabití v závislosti od druhu zariadenia. Následne kapacita batéria je už nedostatočnou na bežné používanie zariadenia.

Ako môžete skontrolovať v akom reálnom stave sa nachádza batéria notebooku?

Otázkou však je, ako môžete zistiť, v akom štádiu sa aktuálne nachádza vaša batéria? Samozrejme, asi každý z nás vie, ako dlho môže využívať svoje zariadenia na jedno nabitie. Rovnako však treba dodať, že na výdrž batérie vplýva viacero faktorov. Ide najmä o aplikácie a ďalší software, ktorý beží na pozadí. A práve preto, ak ich neviete identifikovať, tak skvelým nástrojom ako zistiť, či vaša batéria to má už zrátané, alebo nie, je vygenerovať si report o reálnej kapacite batérie. V systéme Windows 10 na to existuje skvelý nástroj „Battery report“, ku ktorému sa môžete dostať prostredníctvom príkazového riadku CMD, prípadne prostredníctvom Windows PowerShell.

Otvorte si teraz ponuku Štart a dajte vyhľadať CMD. Následne otvorte Príkazový riadok. Potom do neho zadajte príkaz „powercfg/batteryreport“. Po pár sekundách sa vám zobrazí adresa, ktorú vložte do internetového prehliadača.

Ako zistit kapacitu baterie notebooku
Zdroj: Vosveteit

Následne sa vám zobrazí report, ako môžete vidieť nižšie. Ako môžete vidieť, tak v našom prípade batéria nášho notebooku mala pôvodne kapacitu niečo málo cez 40 mWh. Aktuálna kapacita batérie je už však len 24 mWh. Inými slovami, naša batéria v priebehu času stratila takmer polovicu svojej kapacity. Okrem iného v rámci reportu nájdete aj ďalšie informácie, ako je napríklad história nabíjania vrátane informácie, ako batéria vášho notebooku postupne  strácala na kapacite.

kapacita baterie notebooku
Zdroj: Vosveteit

Pevne veríme, že tip na funkciu bol pre vás užitočným a že článok podporíte, či už lajkom na sociálnej sieti Facebook, alebo prostredníctvom zdieľania článku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close