NávodySpravodajstvo

Máte problémy s Wi-Fi vo vašom Androide? Toto sú riešenia, ktoré vám pomôžu vyriešiť gro problémov

Za zle fungujúcou Wi-Fi nemusí vždy stáť poskytovateľ internetu. Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide opraviť zle fungujúce Wi-Fi pripojenie.

Určite nikto z nás nemá rád, ak sa mu internetové stránky načítavajú neprimerane dlho, alebo keď prehrávané video, či iný audiovizuálny obsah seká. Ak máme dostatočne veľké prenosové rýchlosti, ale aj napriek tomu internet nejde ako má, tak problém bude pravdepodobne niekde medzi zariadením a routerom. Inými slovami, nie vždy musí byť problém na strane poskytovateľa internetu. A práve preto vám prinášame niekoľko tipov, prostredníctvom ktorých viete vyriešiť gro problémov spojených so zle fungujúcim Wi-Fi vo vašom Android smartfóne.

Odstráňte si Wi-Fi sieť zo zariadenia a reštartujte router

Určite ste už počuli známu formulku, „skúšali ste to zapnúť a vypnúť?“. Hoci táto formulka môže pošramotenú náladu zo zle fungujúceho internetu ešte zvýšiť, tak pravdou je, že skutočne funguje. Dôvodom je, že software starajúci sa o chod aplikácie, v tomto prípade Wi-Fi, môže fungovať nesprávne. Pri reštartovaní zariadenia dochádza k premazaniu spustených súborov a k vypnutiu a spusteniu nového procesu. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo pri zle fungujúcom Wi-Fi, by ste mali v prvom kroku reštartovať router a zabudnúť Wi-Fi pripojenie vo vašom smartfóne a znova sa pripojiť k sieti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade Android smartfónu, otvorte si Nastavenia vášho zariadenia a sekciu Pripojenie (názov sekcie sa môže od výrobcu k výrobcovi smartfónu mierne líšiť). Potom kliknite na Wi-Fi sieť, ktorá vám riadne nefunguje a zvoľte možnosť odstrániť, resp. zabudnúť. K sieti sa následne znova pripojte.

Príliš veľa pripojených zariadení k jednému routeru

Wi-Fi pripojenie môže rovnako haprovať, ak máte k nemu pripojených väčšie množstvo zariadení. Dôvodom je, že dáta prenášané medzi routerom a vašim zariadením sú rozdelené do paketov (pozn. redakcie: ide o blok prenášaných dát) a každý paket dostane špecifickú adresu, aby mohli byť dáta prenesené. Dve zariadenia ale nemôžu v jednom čase používať rovnakú adresu a preto môže dôjsť k spomaleniu signálu. Inými slovami, router nemusí stíhať komunikovať so všetkými pripojenými zariadeniami súčasne. V tomto prípade odporúčame najprv skúsiť odpojiť časť zariadení od routera a následne vyskúšať, či sa situácia nezlepšila. Ak áno, tak ste identifikovali problém. Vo všeobecnosti sa odporúča mať pripojených najviac 4 až 6 zariadení k jednému routeru. V prípade, ak máte viac zariadení pripojených k vášmu routeru, tak vám odporúčame využívať 2,4GHz frekvenciu v kombinácii s 5GHz frekvenciou súčasne (pozn. redakcie: nie všetky routere ponúkajú túto možnosť). Podrobný návod, ako si môžete zapnúť 5GHz frekvenciu, sme vám priniesli v tomto článku. Vo všeobecnosti sa je potrebné pripojiť k routeru a povoliť 5GHz frekvenciu. Následne musíte porozdeľovať zariadenia, aby niektoré boli pripojené k 2,4GHz Wi-Fi a ďalšie k 5GHz Wi-Fi.

Vyčistíte si váš internetový prehliadač

Možno to ani netušíte, ale problémom môže byť aj váš internetový prehliadač. To je aj jeden z dôvodov, prečo by ste si ho mali pravidelne čistiť od „pozostatkov dát“ po surfovaní na internete. V prípade prehliadača Chrome, postupujte nasledovne. Kliknite na tri zvislé bodku v pravom hornom rohu. Následne otvorte Nastavenia a zvoľte možnosť Ochrana súkromia a zabezpečenie. Potom vymažte dáta z prehliadania.

Pozrite sa, aké aplikácie vám bežia na pozadí vo vašom Androide

Jedným z ďalších dôvodov, prečo vám môže haprovať internetové pripojenie, sú spustené aplikácie na pozadí. Tie totiž môžu odoberať potrebnú šťavu, ktorú potrebujete na surfovanie po internete. Postup, ako môžete zistiť, ktoré aplikácie využívajú aktuálne internet, je od výrobcu k výrobcovi smartfónov rôzny. Napríklad, v prípade telefónov Xiaomi, si otvorte aplikáciu Zabezpečenie a potom skrolujte ponuku dole. Následne zvoľte možnosť Test siete, kde uvidíte aktuálne vyťaženie internetu jednotlivými aplikáciami.

Väčšina výrobcov smartfónov ponúka obdobné diagnostické nastavenia v rámci Nastavení smartfónu.

Pozrite sa, či nie je preťažený váš Wi-Fi kanál

Wi-Fi kanál je pre mnohých neznámy pojem. Môžeme ho však charakterizovať ako menšie pásma v rámci hlavných frekvenčných pásiem Wi-Fi. Prečo by ste sa však o tento pojem mali zaujímať? Ide o médium, cez ktoré dochádza k bezdrôtovému prenosu dát. Problémom pri Wi-Fi je, že mnoho zariadení má prednastavený 2,4GHz vysielač so štandardom 802,11b/g. V praxi to znamená, najmä pri vyššej hustote routerov na jednom mieste, napríklad v bytovkách, routere medzi sebou súťažia o frekvencie. V dôsledku toho dochádza k vzájomnému rušeniu signálov. Preto viacero moderných Wi-Fi vysielačov je navrhnutých tak, aby automaticky vyhľadávali voľné kanály, aby sa signály neprekrývali. Nie je to však pravidlom. Na analýzu Wi-Fi kanálov môžete použiť napríklad aplikáciu Wi-Fi Analyzer, ktorú stiahnete z obchodu Google Play nižšie. Ak sa vám budú vo vysokej miere prekrývať Wi-Fi kanály ako môžete vidieť nižšie, tak vám odporúčame využiť 5GHz internet, kde hustota bude nižšou. Dôvodom je, že väčšina routerov má túto frekvenciu prednastavenú ako vypnutú. Ako si môžete zapnúť 5GHz Wi-Fi, sa môžete pozrieť v tomto článku.

Wifi Analyzer
Wifi Analyzer
Developer: farproc
Price: Free

 

Reštartujte všetky Wi-Fi nastavenia

Poslednou možnosťou, ktorú by sme vám chceli dať do pozornosti, je možnosť reštartovania všetkých Wi-Fi nastavení. Pri tomto postupe však reštartujete aj Bluetooth nastavenia, ale i nastavenia Mobilného internetu. Vo všeobecnosti sa dostanete k týmto nastavenia pomocou sekcie Wi-Fi, Pripojenia, či O telefóne. V prípade Xiaomi telefónov, otvorte si Nastavenia a choďte do sekcie Pripojenia a zdieľanie. Potom otvorte položku Obnoviť Wi-Fi, mobilné siete a Bluetooth. Následne reštartujte tieto nastavenia.

Pevne veríme, že tipy vyššie, ako opraviť zle fungujúce Wi-Fi pripojenie, vás oslovili a hlavne, že vám pomohli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close