NávodyZariadenia

Máte poškrabaný displej? Zbaviť sa ho dá vďaka zubnej paste, tvrdí viacero návodov. Je to však skutočne účinné?

Dokážete zubnou pastou naozaj odstrániť škrabanec na displeji smartfónu? Nemusí to byť také jednoduché, ako uvádzajú návody.

Ochrana displeja pred poškodením. Každý z nás sa s týmto vysporiadava vlastnou cestou. Od ochranných fólií, cez tvrdené sklá, knihové obaly a v neposlednom rade nosenie smartfónu bez ochrany. Každý jeden používateľ smartfónu má vlastný spôsob ako sa správať k smartfónu, no mechanické poškodenia a poškriabania displeja neobchádzajú ani jedného z nás. A i keď na nich máme fólie či sklá, škrabanec si môžeme nájsť i keď sa akokoľvek chránime. Najbežnejším trikom býva „zakrytie“ škrabanca zubnou pastou, je však táto metóda účinná, alebo ide opäť o „babskú radu“? Na odpoveď sa pozrieme spoločne.

Škrabanec na displeji a zubná pasta, je to naozaj dobrá kombinácia?

V čase zvyšujúcej sa popularity videí na platforme YouTube s rôznymi lifehackmi a návodmi vstúpil do popredia i návod, ako sa zbaviť poškodení displeja. Práve klasická zubná pasta mala byť cieľom k obnoveniu pôvodnej jemnosti displeja, ako sa však zdá, nejde o úplne ideálny spôsob.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zubná pasta nanesená na displej síce dokáže „zjemniť“ škrabance, no v konečnom dôsledku nie natoľko, aby boli zmeny naozaj viditeľné voľným okom. Nejakým spôsobom leštiť displej zubnou pastou je tak zbytočné. Pasta na zuby taktiež nie je materiálom, ktorý by dokázal vyplniť miesta pri rozbitom displeji. Až teda nabudúce budete nad týmto postupom premýšľať, dobre si to premyslite. Displej smartfónu sa tak dá chrániť i inými spôsobmi.

Otázkou však je, prečo táto metóda sa stala tak populárnou. Dôvod je veľmi jednoduchý. Zubná pasta je mierne abrazívna, teda brúsiaca a za správnych podmienok môže odstrániť malú vrstvu povrchu obrazovky a spôsobiť, že škrabance budú menej viditeľné. V skutočnosti však nezmiznú, budú tam aj naďalej, len „lepšie splynú“ s okolitým povrchom obrazovky. Bohužiaľ, nie je však dostatočne abrazívny na to, aby urobil nejaký rozdiel, ktorý bude na prvý pohľad viditeľným.

Poškodeniu displeja sa dá vyhnúť viacerými spôsobmi

Predtým ako začnete premýšľať nad rôznymi postupmi ako zachrániť displej vášho smartfónu, pomyslite na jeho ochranu. Existujú rôzne typy ochrany, pričom najčastejšie sa stretávame s ochrannými fóliami, ktoré výrobcovia často lepia na smartfóny ešte pred ich predajom. Spoľahlivejšie sú však tvrdené sklá s vyšším stupňom ochrany i pri páde. Na trhu nájdeme i rôzne tekuté ochrany, ktoré stačí len rozotrieť po displeji a vytvoria ochrannú vrstvu.

Možností je mnoho a stačí si vybrať tú správnu. Pri dnešnej cene smartfónov a taktiež cien opráv displejov vám však neodporúčame vaše smartfóny nechávať úplne bez ochrany a spoliehať sa napríklad len na knihové púzdra.

Aký typ ochrany smartfónu využívate vy? A skúšali ste niekedy i trik so zubnou pastou? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close