APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Máte plné zuby služieb Google, ktoré vás sledujú na každom kroku? Čo tak skúsiť tieto alternatívy

Na trhu nájdete naozaj veľké množstvo skvelých služieb aj aplikácií, ktoré o vás nepotrebujú zbierať také množstvo informácií, ako Google

Spoločnosť Google je už roky dominantným hráčom v online priestore. Veľká časť z nás služby tohto amerického giganta využíva, no nie každý si možno uvedomuje, aké množstvo informácií o sebe tejto spoločnosti poskytuje. Niektorým sa zozbieravanie naozaj obrovského množstva informácií nemusí zdať príjemné, keďže ide o značný zásah do súkromia samotných používateľov. Existujú však v online priestore alternatívy, ktoré by mohli niektoré služby spoločnosti Google nahradiť? Samozrejme, zopár ich nájdeme a dnes si ich spoločne zopár predstavíme.

Vyhľadávač je základ

Prvým krokom pre lepšiu ochranu vášho súkromia by mal byť jednoznačne o niečo menej „zvedavý“ vyhľadávač, ktorý o používateľoch nezozbierava také množstvo údajov, keďže nezacieľuje reklamy. Takýmto vyhľadávačom je zrejme jedine alternatívny DuckDuckGo, ktorý pokulháva pri zacieľovaní obsahu a reklám a to práve z dôvodu lepšej ochrany súkromia. Ak vám ale nevadí, že daňou za ochranu súkromia bude dlhšie listovanie v zoznamoch výsledkov, vyhľadávač určite stojí za vyskúšanie.

Internetové prehliadače – alternatív je niekoľko

Alternatív ku prehliadaču Google Chrome nájdeme samozrejme hneď niekoľko. Ak sa chcete iba odlúčiť od spoločnosti Google, môžete zvoliť prehliadače ako Edge, Opera alebo Safari, no existujú aj ešte viac pro-súkromne orientované alternatívy, pričom hneď prvou je známa Mozilla Firefox. Tá poskytuje naozaj komfortné prehliadanie s množstvom rozšírení a širokou škálou nastavení, pričom v nastaveniach nájdete aj možnosti automatického blokovanie cookies tretích strán, či automatické notifikácie v prípade že ste navštívili nedávno napadnutú stránku.

DuckDuckGO Privacy Browser

Ďalšia dvojica alternatívnych prehliadačov je však z úplne inej kategórie, ako vyššie spomenuté. Prvým prehliadačom je práve DuckDuckGo Privacy Browser (dostupný iba pre mobilné zariadenia), ktorý je zameraný najmä na ochranu súkromia, no s výhodou, že ide stále o plnohodnotný prehliadač bez akýchkoľvek kompromisov, čo o druhom prehliadači z tejto dvojice povedať nemôžme.

Tor

Prehliadač Tor určite veľká časť z vás pozná a to najmä v súvislosti s tzv. Darkwebom. Tor však môžete využívať aj na normálne prehliadanie internetu, no treba počítať s možnými problémami pri načítavaní stránok. Prehliadač totižto automaticky blokuje všetky reklamy, vyskakovacie bannery, ako aj niektoré služby na webstránkach. Tor je však notoricky známy svojou bezpečnosťou, ktorú zaručuje špeciálna šifrovaná sieť, ktorej cieľom je znemožniť akékoľvek sledovanie komunikácie treťou stranou. Pri prehliadaní web stránok v prehliadači Tor ste viac menej nevypátrateľný, no možnosť tu stále samozrejme je. Pri prehliadaní darkweb stránok koncovkou .onion však treba počítať so značným časovým oneskorením.

E-mailový klient

Treťou najpoužívanejšou službou na dnešnom zozname je zrejme e-mail. Ak plánujete so založením nového, naozaj dobre zabezpečeného e-mailu, určite si z dvoch našich tipov vyberiete.

Mailfence

Prvým tipom je šifrovaná služba Mailfence s množstvom skvelých bezpečnostných funkcií. V službe však zároveň nájdete vlastný tabuľkový a textový editor, ako aj kalendár. Vhod zrejme príde aj podpora e-mailových služieb tretích strán, čiže možnosť vytvorenia vlastnej e-mailovej domény.

Protonmail

Druhým na našom mini-zozname je známy Protonmail, ktorý patrí medzi populárne alternatívy ku službe Gmail už celé roky. Aj pri tomto kliente je možnosť jeho využitia pre prípadné firemné e-maily s vlastnou doménou, no niektorých možno zaujme možnosť vytvorenia účtu bez poskytnutia akýchkoľvek informácií. Pri používaní tohto e-mailu tak môžte vystupovať pod úplnou anonymitou.

Prehliadanie videí na internete

Službu YouTube v našich končinách zrejme používa väčšina z vás, no aj napriek tomu môžete siahnuť po naozaj funkčnej alternatíve. Pozrime sa teda na možné alternatívy.

Vimeo

Služba Vimeo je dlhoročnou konkurenciou služby YouTube a veľká časť z vás túto službu určite pozná. Vimeo narozdiel od YouTube poskytuje vyššiu kvalitu videí pričom proces nahrávania je omnoho kratší. Na platforme častokrát nájdete umelecké klipy, umelecky ladené videá či krátke filmy. Služba je omnoho menej „komerčná“ čo sa, logicky, odráža aj na obsahu.

Hooktube

Ďalšou alternatívou služba Hooktube, ktorá je rýchlejšia ako konkurenčný YouTube, no neprináša žiadne kompromisy. Hooktube totižto umožňuje prehliadanie akýchkoľvek videí z platformy YouTube, pričom stačí zmeniť URL adresu videa z youtube.com na hooktube.com.

Chráňte si údaje o svojej polohe

Najcitlivejšími údajmi, ktoré zdieľame s množstvom služieb a aplikáciami sú však údaje o našej aktuálnej polohe. Mapy od spoločnosti Google síce patria medzi najprepracovanejšie mapy a navigácie, no stále sa dajú pomerne jednoducho nahradiť.

HERE WeGo

HERE WeGo je naozaj rýchly mapový klient, ktorý sa zameriava na ochranu súkromia, ako aj na rýchlosť. Jej výhodou je, že je dostupná na všetkých platformách, od smartfónov s Androidom a iOS, až po Windows zariadenia, či Mac.

Apple Maps

Druhými mapami na zozname sú známe Apple Maps, ktoré nájdeme predinštalované na každom Apple zariadení. Aplikácia Apple Maps je ku vašim údajom a histórii vyhľadávaní o niečo citlivejšia, ako spomínaná služba od spoločnosti Google. Lepšiu ochranu súkromia potvrdzuje aj už vyššie spomínaný vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý využíva práve tohto mapového klienta pre zobrazovanie výsledkov v mapách.

Zdroj: Fox News

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close