SpravodajstvoVeda a výskum

Masívny biely trpaslík vznikol zrážkou dvoch menších hviezd rovnakého druhu

Vedcov zaskočilo nie len chemické zloženie, ale aj veľká hmotnosť hviezdy

Nová štúdia hovorí, že obrí biely trpaslík (pozn. redakcie: typ odumretej hviezdy) vznikol kolíziou dvoch menších bielych trpaslíkov. Taktiež vedci potvrdili, že sa vo vesmíre môžu nachádzať aj iné ultramasívne biele trpaslíky, ktoré vznikli podobnou cestou.

Tieto objavy pomôžu odhaliť, aká veľká musí byť táto odumretá hviezda, aby explodovala do supernovy. Biely trpaslíci sú temné, slabnúce jadrá hviezd, s veľkosťou našej Zeme. Vznikajú po tom, ako hviezda vyčerpala všetko palivo a „zhodila“ svoje vonkajšie vrstvy. Aj naše Slnko sa jedného času stane bielym trpaslíkom, tak ako 90% hviezd v galaxii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci študovali bieleho trpaslíka s názvom WdJ0551+4135, ktorý sa od nás nachádza 150 svetelných rokov. Posledné objavy Európskej vesmírnej agentúry a ich teleskopu Gaia naznačovali, že ide o neobyčajne masívnu hviezdu. Aby sa dozvedeli o nej viacej, vedci analyzovali dáta z teleskopu Williama Herschela na kanárskych ostrovoch.

Skúmanie anomálie

Preskúmaním farebného spektra svetla, vyžarovaného z hviezdy, astronómovia dokázali identifikovať chemikálie, z ktorých sa skladá. Nečakane objavili veľké množstvo uhlíka, ktoré nikdy predtým v bielych trpaslíkoch nepozorovali.

„Biely trpaslík má vnútornú stavbu podobnú cibuli, v tom že má vrstvy. Uprostred sa nachádza prevažne uhlík a kyslík. Potom máte obyčajne vrstvu hélia a na vrchu vrstvu vodíka. Keď sa pozeráte na bieleho trpaslíka, vidíte len jeho vonkajšie vrstvy,“ vysvetľuje Mark Hollands, astrofyzik z Univerzity vo Warwicku, v Anglicku.

Takýto druh štruktúry znamená, že vedci častokrát pozorujú len vodík, alebo hélium, niekedy uhlík. To však vedci nevideli.

„Nikdy nečakáte, že uvidíte vodík a uhlík zmiešaný medzi sebou. Medzi nimi by sa mala nachádzať vrstva hélia, ktorá ich oddeľuje,“ vysvetľuje Hollands.

Jeho tím prišiel s riešením. Netradičná hviezda, ktorú pozorovali vznikla, keď sa dva menšie biele trpaslíky zrazili. To spôsobilo zmiešanie ich „vnútorností.“ Novo vzniknutá hviezda nebola dostatočne veľká na to, aby sa z nej stala supernova, a tak vznikla táto netradičná štruktúra.

Vedci by sa toho mohli veľa naučiť, štúdiom vnútorných vrstiev tejto netradičnej hviezdy. Zamerať sa pokúsia na drobné pulzovanie v jasnosti, ktoré je spôsobené vlnami, prechádzajúcimi cez vnútro hviezdy. Štúdiom týchto vĺn sa môžu dozvedieť niečo o jej vnútornej štruktúre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close