Masívna čierna diera by mohla vysvetliť záhadnú časticu objavenú na Antarktíde

Vedcom sa podarilo nájsť prepojenie medzi dvoma pozoruhodnými objavmi.

čierna diera
Zdroj: DESY/ Science Communication Lab via YouTube (SciTechDaily)

Vedcom sa podaril ďalší úžasný objav. Našli prepojenie medzi záhadným neutrínom, ktorý bol objavený na Antarktíde a vzdialenou supermasívnou čiernou dierou, píše portál IFLScience.

Na južnom póle sa nachádza IceCube Neutrino Observatory, ktorá dávnejšie odhalila vysokoenergetickú časticu neutríno. Energia tejto častice bola 30-násobne väčšia, ako energia, ktorú dokážeme vytvoriť zrážaním protónov vo Veľkom hadrónovom urýchľovači. Vedci dokázali zistiť, odkiaľ táto záhadná častica prišla. Vystopovali ju do regiónu, vzdialeného približne 700-miliónov svetelných rokov. Zaujímavou náhodou je, že šesť mesiacov pred týmto objavom vedci zaznamenali hviezdu, ktorá bola roztrhnutá supermasívnou čiernou dierou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď supermasívna čierna diera vytrhne materiál z hviezdy, ktorý potom padá do útrob čiernej diery, vytvorí sa neuveriteľne jasný zdroj svetla. Vedci sa domnievajú, že pri tejto udalosti mohol vzniknúť aj ultraenergetický kozmický lúč, ktorý sa skladá z tých najenergetickejších častíc vo vesmíre. Neutrína môžu vzniknúť aj prostredníctvom hviezdy. Nie sú to jediné kozmické lúče vo vesmíre, no aby sa neutríno dostalo na takú energetickú hodnotu, akú sme mohli zaznamenať na Antarktíde, potrebuje na to naozaj silný jav.

„Tento objav je len druhým vysokoenergetickým neutrínom, ktoré sa nám podarilo vystopovať až ku zdroju,“ vyjadril sa doktor Sjoert van Veltzen, z New York University.

Spojenie s čiernymi dierami?

Existuje šanca 1 ku 500, že roztrhnutie hviezdy a objavenie neutrína budú mať nejaké spojenie. Vedci ale vytvorili detailný teoretický model, ktorý vysvetľuje čo sa deje. Materiál, ktorý čierna diera vytrhla z hviezdy je extrémne horúci a produkuje röntgenové žiarenie. Tento materiál zároveň expanduje a ochladzuje sa, čím žiarenie zablokuje. Tento dej je schopný vytvoriť kozmický urýchľovač častíc, ktorý by mohol vytvoriť vysokoenergetické neutrína. Jedno z nich sme následne zachytili na Antarktíde.

„Tým že sa nám podarilo objaviť neutríno, spojené so supermasívnou čiernou dierou, sme získali cenné dôkazy,“ tvrdí spoluautor štúdie, doktor Robert Stein.

Javy, ktoré sa dejú v blízkosti čiernej diery vedci ešte dobre nechápu. Objavené dôkazy však naznačujú, že v blízkosti akrečných diskov čiernych dier by mohol vznikať prirodzený urýchľovač častíc.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre