SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Marťanský kvet je ďalším z fascinujúcich objavov roveru Curiosity: Ako sa tam vzal?

Rover americkej NASA sa chváli ďalším zaujímavým objavom.

Rover americkej vesmírnej agentúry, Curiosity, zaznamenal na povrchu Marsu pozoruhodný úkaz. Ide o objekt, ktorý sa podobá na istú formu organickej štruktúry alebo na kvet, no v skutočnosti ide o formáciu minerálov dôsledkom činnosti vody.

Tento objav potvrdil aj vedecký tím roveru Curiosity, informuje portál Universe Today. Tento objav na povrchu červenej planéty nie je úplnou novinkou, rover sa s podobnými štruktúrami stretol už v minulosti. Označujú sa ako diagenetické kryštálové zhluky a vytvárajú ich kombinácie niekoľkých minerálov. Predchádzajúce štruktúry boli podľa vedcov tvorené zo sulfátov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iné podobné štruktúry sa vo väčšine prípadov nachádzali v skalách a dôsledkom počasia po čase zvetrali. Tento nový „marťanský kvet“ sa však zdá byť odolný voči vplyvu počasia, aspoň na prvý pohľad. Na podobné objekty natrafil počas svojej misie aj rover Opportunity a tím ich začal prezývať „blueberries“ (pozn. redakcie: čučoriedky). Aj na nových záberoch si totiž môžete všimnúť malé okrúhle objekty.

O fotografiu sa postaral vedecký nástroj MAHLI (pozn. redakcie: Mars Hand Lens Imager), ktorý slúži na zachytenie drobných detailov planéty. Pozrieť sa môžete aj na 3D model objektu, na ktorom lepšie vyniknú rôzne detaily.

Rover Curiosity našiel na povrchu červenej planéty zvláštny objekt
Zdroj: NASA

Ďalší významný objav

Rover Curiosity v poslednej dobe prichádza s viacerými významnými objavmi, napríklad objavom uhlíka, ako minulý mesiac informovali médiá. Objav uhlíka na inej planéte sa bude vždy radiť k naozaj významným objavom, pretože ide o jeden zo základných stavebných kameňov života. Stopy uhlíka objavil rover Curiosity v kráteri Gale. Objav sám o sebe síce ešte nič neznamená, no jeho implikácie môžu byť obrovské. Vedci momentálne zvažujú jednu z troch možností, ktoré by mohli viesť ku vzniku uhlíka na planéte. Nevylučuje sa ani existencia mikroskopického života.

O tom, či na Marse existoval život, alebo nie, sa vedú vo vedeckých sférach vášnivé debaty. Hoci Mars vyzeral pred niekoľkými miliardami rokov úplne inak, stále nie je úplne jasné, či mal život dostatok času na to, aby sa mohol na planéte vyvinúť. Kedysi dávno na povrchu Marsu tiekla voda, no postupom času prišla planéta o svoje magnetické pole a zakrátko na to prišla aj o svoju atmosféru vrátane vody na povrchu.

Jednou z hlavných úloh vedcov je zistiť prečo Mars prišiel o svoju magnetosféru. Niektoré vedecké teórie tvrdia, že magnetické ochranné pole planéty to malo spočítané už od začiatku, kvôli zloženiu planetárneho jadra.

Veda zatiaľ nepozná odpoveď na množstvo otázok, ktoré si v spojení s Marsom kladie. Na povrchu červenej planéty sa nachádza niekoľko roverov, ktoré pátrajú po stopách dávneho marťanského života. Zatiaľ síce nepriniesli žiadne relevantné výsledky, no ich snaha pokračuje aj naďalej. Zatiaľ nám prinášajú úchvatné pohľady z iného sveta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close