fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Mars sa mohol podľa vedcov formovať dlhšie, než si spočiatku mysleli

Príčinou sú zrážky so zárodkami planét, ktoré poznačili zloženie marťanskej pôdy

Na Zemi je okolo 61-tisíc meteoritov, ktoré sa nám podarilo objaviť. Z nich vyniká približne 200 kusov. Prišli totiž z Marsu. Ide o veľmi dôležité stopy k tomu, ako sa Mars vo svojich mladých rokoch formoval.

Dnes už je dobre známe, že červená planéta nemusela byť v minulosti tak červenou, ako ju poznáme dnes. Najstaršie vzorky poukazujú na to, že sa v minulosti nachádzala na povrchu voda, bola tam sopečná činnosť a čo je najdôležitejšie, našli sa stopy zrážok s proto-planétami. Ide  o zárodky planét, ktoré môžu mať v priemere do 1930 km. Krátery po masívnych zrážkach sú jedinou stopou, ktorá na povrchu planéty zostali doteraz.

Niektoré zrážky boli natoľko silné, že odtrhli časti skaly a vyslali ich na cestu naprieč vesmírom. Niektoré z vystrelených kusov si našli cestu až ku nám na Zem, ako meteority. Tie v sebe obsahovali niekoľko prvkov, ako napríklad tungsten, či platinu. Tieto prvky sú bohaté na železo, ktoré sa v skorých dňoch Marsu, keď bola planéta „rozpustená“, ponorili až ku jej jadru.

Formovanie planéty

Meteority, ktoré sme našli na Zemi sú vzorkami škrupiny Marsu. Ide o najvrchnejšiu vrstvu pôdy. Keďže ide o obdobie, kedy sa všetky ťažké kovy ponorili hlbšie pod povrch k jadru, museli ku nám prísť z iného zdroja. Nová štúdia navrhuje, že meteority, obsahujúce tungsten a platinu neboli z Marťanskej pôdy, ale zo škrupiny proto-planéty, ktorá do nej narazila. To vedie vedcov k dohadu, že sa Mars mohol formovať dlhšie, než sa predpokladalo.

Ak to boli proto-planéty, ktoré priniesli tieto prvky na povrch Marsu, museli ho zasiahnuť v neskorších štádiách vývoja.

„Vieme, že Mars získal prvky ako platinu, či zlato zo zrážok, ktoré sa odohrali v skorých obdobiach jeho vývoja. Aby sme tieto procesy vyšetrili, spustili sme simulácie častíc počas nárazov,“ vyjadril sa autor štúdie, Dr. Simone Marchi.

Simulácie zrážok s meteoritmi doviedli vedcov k výsledku, že Mars sa vyformoval za 4 miliardy rokov. Ak však došlo ku zrážkam s proto-planétami, ktoré zmenili zloženie marťanskej škrupiny, mohla sa doba formácie predĺžiť až na 20 miliárd rokov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close