SpravodajstvoVeda a výskum

Mars možno nie je „mŕtvou“ planétou. Najnovšie zistenia prinášajú zaujímavé odhalenia

Minerál, ktorý máme aj u nás na Zemi sa tvorí v špecifických podmienkach

Niekoľko rokov boli vedci presvedčení, že je Mars len prašnou, suchou a pustou planétou. Nedávne dôkazy však naznačujú, že červená planéta je vulkanicky, ale aj geologicky aktívna.

Dôkaz, ktorý vedci spomínajú je meteorit, ktorý sa formoval v útrobách tejto planéty. Ten priniesol dôkaz o prúdení magmy, hlboko pod zemou. Meteorit dopadol pri meste Tissint v Maroku, v roku 2011. Obsahoval kryštály olivínu, čo je minerál, vznikajúci pri meniacich sa teplotách. Vedci tvrdia, že bol vytvorený keď sa nachádzal v prúde tečúcej magmy. Ide o dôkaz toho, že planéta musela byť vulkanicky aktívna v čase, kedy sa kryštáli formovali. To bolo podľa odhadov pred 574-582 miliónmi rokov. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minerály v útrobách planéty

Olivín nie je vzácnym minerálom. Kryštalizuje sa z chladnúcej magmy a u nás na Zemi je celkom bežný. Taktiež ho môžeme nájsť v meteoritoch a aj na Marse. Olivín bol v minulosti študovaný ako dôkaz o tom, aký je Mars suchý. V prítomnosti vody totiž dochádza k jeho rapídnemu zvetrávaniu. Keď tím vedcov začal študovať Tissintský meteorit, všimli si niečo nezvyčajné. Kryštály olivínu mali nepravidelne umiestnené fosforové väzby.

„V lávovej komore, ktorú som študovala, boli prúdy tak silné, že presunuli olivíny z nižšej, horúcejšej vrstvy hore. Stalo sa to tak rýchlo, že sa minerály ochladzovali až o 30 °C za hodinu,“ hovorí vedkyňa Nicola Mari z univerzity v Glasgowe.

Väčšie kryštály taktiež obsahovali stopy niklu a kobaltu, čo naznačuje, že vznikli v hĺbke 40-80 km. Tím vedcov dokázal z údajov vypočítať aj približnú teplotu v útrobách Marsu. Zistili, že teplota vo vnútri planéty bola kedysi dávno podobná teplote, aká bola vo vnútri Zeme. To však neznamená, že je Mars ako dávna Zem. Vedci tvrdia, že sa pod povrchom červenej planéty nenachádzajú tektonické platne, ktoré by pomáhali rozdeľovať teplo, a tak sa môže planéta ochladzovať oveľa pomalšie.

„Som presvedčená, že aj v dnešných dňoch by mohol byť Mars vulkanicky aktívny. Vulkanickú erupciu neuvidíme ďalších 5 miliónov rokov, to však neznamená, že planéta nie je aktívna,“ hovorí Nicola Mari.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close