SpravodajstvoVeda a výskum

Mars mohol v minulosti vyzerať úplne inak. Bola červená planéta v minulosti „modrou planétou“?

Minerály, ktoré sa našli v jednom asteroide naznačujú, že červená planéta mohla kedysi vyzerať úplne inak

4-miliardy rokov stará organická molekula obsahujúca dusík sa našla v marťanskom meteorite a prezradila novinky o histórii červenej planéty. Na tému upozorňuje spravodajský portál Fox News.

Meteorit s názvom ALH 84001 bol vymrštený z Marsu pred zhruba 15-miliónmi rokov a našiel sa na Antarktíde v roku 1984. Vedci tvrdia, že objav molekúl dusíka prináša nové informácie o tom, ako Mars mohol v minulosti vyzerať. Zameriava sa najmä na prítomnosť vody na povrchu. Vedci sú toho názoru, že červená planéta nemusela byť v minulosti vôbec červenou.

„Uhličitanové minerály vznikajú spravidla z podzemnej vody. Tento nález naznačuje mladý Mars bohatý na organické látky. Dokonca sa uvažuje aj o tom, že by mohol byť miestom, podporujúcim život. Mladý Mars mohol byť veľmi podobný Zemi a dokonca mať aj ‚modrú farbu‘ “, píše sa v štúdií publikovanej v Nature Communications.

Mars
Zdroj: Nature Communications (Mizuho Koike)

V štúdii vedci zdôrazňujú, že v súčasnej dobe sú podmienky na Marse príliš drsné na to, aby akékoľvek organické látky prežili. Pod povrchom by však mohli vydržať miliardy rokov. Zdá sa, že sa táto teória potvrdzuje s asteroidom ALH 84001. Tam bol organický materiál uväznený a chránený, dokým neprišiel na Zem.

„Existujú dve možnosti, ako sa do asteroidu dostali organické látky, buď prišli mimo Marsu, alebo vznikli na jeho povrchu,“ vyjadril sa vedec Atsuko Kobayashi.

Mars
Zdroj: Nature Communications (Mizuho Koike)

V minulosti, v ranných štádiách Slnečnej sústavy bol Mars nepochybne bombardovaný meteoritmi, ktoré obsahovali veľké množstvo organickej hmoty. Ďalšou možnosťou je, že Mars vytvoril dusíkové organické látky.

„Nech je teória akákoľvek, na Marse sa nachádzal organický dusík ešte predtým, než sa z neho stala červená planéta, akú dnes poznáme,“ píše sa v štúdii.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close