SpravodajstvoVeda a výskum

Mars mohol byť v minulosti „modrou planétou“. Naznačujú to ďalšie objavy vedcov

Objavujú sa ďalšie dôkazy, hovoriace o tom, že Mars vyzeral kedysi úplne inak

Staroveké vodné kanály na Marse pomáhajú meniť naše zmýšľanie o  červenej planéte. Medzinárodný tím vedcov nedávno odkryl nové stopy, týkajúce sa miliardu rokov starých riek, ktoré kedysi tiekli na povrchu dnes už pustej planéty. Píše o tom portál syfy.com.

Kamera HiRISE nám prezrádza ďalšie tajomstva Marsu

Objav dosiahli analýzou záberov s vysokým rozlíšením, ktoré zachytila kamera HiRISE, umiestnená na sonde Mars Reconnaissance Orbiter. Vedci pomocou nich zostrojili 3D topografickú mapu oblasti, ktorá sa nazýva Hellas Basin. Zároveň ide o jeden z najväčších kráterov v Slnečnej sústave. Pozdĺž skalnatého útesu našli depozit usadeniny, ktorý sa týčil do výšky takmer 200 metrov. Ten bol vytvorený tečúcimi riekami, ktoré mohli byť široké až  1.6 km.

rieka na marse_pozostatky
NASA JPL-Caltech UoA Matt Balme & William McMahon

„Nanešťastie nemáme možnosť na útes vyliezť a pozrieť sa na detaily. Obraz, ktorý sme mali možnosť vidieť sa však podobá na usadeninové skaly u nás na Zemi,“ vyjadril sa autor štúdie, Francesco Salese, z univerzity Utrecht.

Modrá planéta

Už pred niekoľkými rokmi sa vedci zhodli na tom, že Mars bol kedysi domovom mnohých jazier, riek a možno aj oceánov, v ktorých sa mohol nachádzať primitívny život.

Mars mohol v minulosti vyzerať úplne inak. Bola červená planéta v minulosti „modrou planétou“?

V  dnešnej dobe však vidíme červenú planétu s ľadovými čiapočkami a globálnymi púštnymi búrkami. Po tekutej vode nie je ani známka. Pred 3.7 miliardami rokov, kedy sa začínal život na Zemi však červená planéta nemusela byť vôbec červenou. Vedci sa dohadujú, že v tej dobe poskytovala podmienky na život.

Mars
Zdroj: NASA JPL-Caltech UoA Matt Balme & William McMahon

„Tu na Zemi sa skaly z usadenín používajú ako mantinely, podľa ktorých zisťujeme aké podmienky sa u nás nachádzali pred mnohými rokmi,“ dodáva spoluautor, William McMahon.

Podľa nálezov, ku ktorým sa tím dostal boli rieky, ktoré vytvorili marťanské kanály aktívne stovky, či tisícky rokov. Tieto starodávne ložiská usadenín by mohli poskytnúť základné informácie o živote a pomôcť vedcom nahliadnuť do minulosti Marsu. Pokus odhaliť viac o jeho minulosti by sa mal začať v roku 2023, kedy Európska vesmírna agentúra odštartuje svoj ExoMars Rover, pomenovaný Rosalind Franklin.

Zdroj: nature.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close