Spravodajstvo

Mars je stále aktívnym! NASA na planéta po dlhšom čase opäť zaznamenala ďalšie dve veľké zemetrasenia!

Miesto, ktoré vyzerá na povrchu sucho a bez života, pod povrchom je živým.

Mars je planéta, ktorá je v hľadáčiku mnohých vesmírnych agentúr na čele s americkou NASA. Tá má na planéte okrem iného aktuálne rover Perseverance, ktorého cieľom je objaviť známky po živote. Nie je to však jediný cieľ. Zaujíma nás aj samotná planéta, ktorá by mohla byť do budúcnosti potenciálnym domovom ľudí.

Najnovšie sa tejto planéte dostáva opäť extra pozornosti. Dôvodom je pristávací modul Insight, ktorý sonduje geologickú aktivitu planéty. Informuje o tom samotná NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Živá planéta: Cerberus Fossae je centrom seizmickej aktivity

Ak ste sa domnievali, že planéta je mŕtvou a vysiahlou púšťou plnou kameňov, tak opak je pravdou. Dôvodom je, že planéta je stále aktívnou. Modul InSight totiž skúma geologickú aktivitu planéty a nedávno zaznamenal dva silné a zreteľné otrasy. Nejde však o prvé záznamy geologickej činnosti planéty, už aj v roku 2019 sa podarilo zachytiť podobnú aktivitu.

„Magnitúda o veľkosti 3,3 a 3,1 pochádzala z oblasti zvanej Cerberus Fossae, čo ďalej podporuje myšlienku, že toto miesto je seizmicky aktívne,“ napísala NASA, ktorá ďalej dopĺňa, že nové otrasy sa udiali 7. a 18. marca.

Na Zemi sa tento typ otrasov považuje za relatívne slabý, ale aj napriek tomu, sú to rachoty, ktoré je možné cítiť.

Rovnako treba povedať, že predchádzajúce otrasy boli o sile 3,6 a 3,5 stupňa. InSight do dnešného dňa zaznamenal viac ako 500 otrasov, ale kvôli vyššie spomínaným otrasom a ich jasnom signály, ide o štyri z najlepších záznamov otrasov na snímanie vnútra planéty. 

Vedci veria, že pomocou štúdie aktivity planéty, sa nám podarí lepšie pochopiť plášť a jadro planéty. Planéta totiž nemá tektonické platne ako Zem, má však vulkanicky aktívne oblasti, ktoré môžu spôsobiť dunenie. Otrasy 7. a 18. marca pridávajú na váhe myšlienke, že Cerberus Fossae je centrom seizmickej aktivity.

Vedci ďalej dodávajú, že otrasy ktoré zaevidovali, sú veľmi podobnými tým, s ktorými sa môžeme stretnúť na Zemi, a to aj napriek tomu, že planéta má inú štruktúru a zloženie.

„Je úžasné pozorovať opäť zemetrasenie po dlhom období zaznamenávania hluku vetra,“ uviedol John Clinton, seizmológ, ktorý vedie InSight Marsquake Service na ETH v Zürichu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close