SpravodajstvoVeda a výskum

Marťanská helikoptéra od NASA prešla prvými testami. Na Mars sa dostane už v roku 2021

Americká vesmírna agentúra, NASA, informovala o úspešnom otestovaní svojej malej marťanskej helikoptéry, ktorá bude súčasťou roveru Mars 2020. Na povrch červenej planéty by sa mal dostať už vo februári 2021.

Prvotné testovanie odolnosti

NASA vo svojej novej tlačovej správe, ktorú zverejnila tento týždeň, informovala o úspešnom otestovaní odolnosti helikoptéry, ktorá bude čeliť naozaj „drastickým“ podmienkam. Veľmi nízke teploty, tenká atmosféra, či silné búrky, budú robiť helikoptére obrovské problémy, no testy odolnosti ukázali, že helikoptéra by ich mala zvládnuť bez väčších problémov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulovaný let v atmosfére Marsu

V tlačovej správe sa ďalej ukázalo, že NASA je so svojim testovaním ešte ďalej. Marťanská helikoptéra, teda minimálne jej testovací model, úspešne zvládla prvý simulovaný let, ktorý trval až 75 minút. Celý test mal dokonale simulovať atmosféru Marsu, ktorá nie je zrovna najlepšia pre lietanie s vrtuľníkom.

Pre dokonalú simuláciu využila NASA špeciálny vesmírny simulátor v Jet Propulsion Lab. Celý simulátor je vlastne iba obrovská komora, z ktorej sa dá vysať úplne všetok vzduch, čiže vznikne vákuum. Z komory vysali všetok kyslík a dusík, pričom do nej nahnali potrebné množstvo oxidu uhličitého, ktorý je hlavnou zložkou atmosféry Marsu.

Čo s gravitáciou?

Veľkým problémom pri testovaní je ale gravitácia, ktorá je, pochopiteľne, oveľa väčšia ako na povrchu Marsu. Helikoptéra bola kvôli tomu pripojená na motorizovanej šnúrke, ktorá helikoptéru ustavične ťahala, čím simulovala menšiu gravitáciu. Podobná simulácia sa osvedčila už aj v minulosti a vedecký tím z NASA ju využíval pri takmer všetkých predošlých misiách na Mars.

Podľa odborníkov z NASA je helikoptéra už v ideálnom stave a je súca letu na povrchu Marsu. Na ten vyrazí už v júli 2020, no na povrch sa dostane až vo februári 2021. Pred preskúmavaním Marsu z vtáčej perspektívy sa ale bude musieť podrobiť viacerým testovacím letom. Podľa údajov z NASA by sa malo jednať o sériu testovacích letov po dobu 90 sekúnd. Po úspešnom dokončení testov by sa následne mohla vydať na prvé prieskumné lety.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (NASA/JPL-Caltech)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close