SpravodajstvoVeda a výskum

Mandelov Efekt: Dôkaz o existencii viacerých vesmírov, alebo nedokonalosti nášho mozgu?

Prečo si pamätáme veci inak, než sa stali?

Existujú paralelné vesmíry, kde sa minulosť odohrala len o kúsok inak, ako v prípade toho nášho? Existujú cestovatelia v čase, ktorí sa zázračným spôsobom presunuli do minulosti?

Znie to síce ako hlúposť, avšak ľudia po celom svete sa stávajú „obeťami“ takzvaného Mandelovho efektu a pamätajú si veci tak, ako sa naozaj nestali. Príkladom je bývalý prezident Juhoafrickej republiky, Nelson Mandela, po ktorom bol tento efekt pomenovaný. Väčšina ľudí si myslí, že bývalý prezident zomrel vo väzení a dokonca by vám odprisahali, že si pamätajú jeho pohreb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším príkladom je tyčinka KitKat, ktorej názov nikdy neobsahoval pomlčku, aj keď tomu drvivé množstvo ľudí verí. Alebo v pesničke od Elánu, Slobodná, sa podľa väčšiny ľudí spieva: „Má sedemnásť a pocit ženy,“ no skutočnosť je úplne iná. Text od Elánu znie: „Má sedemnásť a chôdzu ženy.“

Je úplne prirodzené, že sa človek môže pomýliť a postupom času si pamätá veci úplne inak, lenže čo ak rovnakú chybu spravili stovky ľudí? To je definícia Mandelovho efektu a YouTube kanál Arvin Ash sa pozrel bližšie na to, čo by ho mohlo spôsobovať.

Ako vznikol Mandelov efekt?

Pomenovanie Mandelov efekt vzniklo v roku 2009. Vymyslela ho Fiona Broome, ktorá sa označovala ako „konzultantka paranormálnych aktivít.“ Broome založila webový portál, na ktorom popisovala práve smrť Nelsona Mandelu. Na webe písala, že zomrel v 80. rokoch a pamätá si na zábery z jeho pohrebu a dokonca aj na smútočnú reč jeho ženy. Ukázalo sa, že obrovské množstvo ľudí zdieľalo rovnaké spomienky. V skutočnosti sa Mandela dostal z väzenia v roku 1990 a umrel 5. decembra 2013. Ako je to možné?

Jednou z tých „reálnejších“ odpovedí je existencia viacerých vesmírov. V skutočnosti ide o populárnu teóriu medzi vedcami. Tí tvrdia, že okrem toho nášho vesmíru môže existovať nekonečné množstvo iných vesmírov, v ktorých sa veci udiali inak. Môže existovať vesmír, v ktorom Mandela umrel vo väzení, alebo vesmír, kde má KitKat v názve pomlčku. Teória multiverza je však stále teoretickou teóriou, čo znamená, že by mohla existovať, ale momentálne vedci nič podobné nezaznamenali. Vychádza z princípov kvantovej fyziky, ktoré však zakazujú akýkoľvek prenos informácií medzi jednotlivými vesmírmi.

Ak sa však pozrieme na to, ako náš mozog ukladá informácie zistíme, že podobné slová alebo veci sa ukladajú blízko pri sebe. V prípade Mandelu sa objavuje v histórii ďalší bojovník proti politike rasovej oddelenosti. Volal sa Steve Biko. Táto osoba bola rovnako známa, ako Mandela a vo väzení bol dokonca aj v rovnaký čas. Rozdiel je, že on vo väzení umrel. Je možné, že tieto situácie sú natoľko podobné, že si ich ľudia počas vybavovania popletú, a tak vzniká slávny Mandelov efekt.

Vedci totiž zistili, že mozog neukladá spomienky, ale na základe informácií ich rekonštruuje v momente, keď si potrebujeme na niečo spomenúť. Je preto pravdepodobné, že počas tohto procesu sa môže hlava pomýliť a vytvoriť mylnú spomienku, zakladajúcu sa na veľmi podobných udalostiach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close