„Máme možnosť skúmať dve planéty v nákladoch jednej misie“ tvrdia vedci. Pozrieme sa okrem Marsu aj na Venušu?

S pomocou gravitačného praku by sa výrazne znížilo množstvo energie, ktorú by raketa musela na ceste na Mars vynaložiť...

planeta Mars (1)
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Po návšteve Mesiaca sa pre nás stáva Mars logicky ďalšou zaujímavou destináciou. Pristátie astronautov na inej planéte je výrazným míľnikom v oblasti vesmírneho cestovania. Vedci však prišli so zaujímavým nápadom, ktorý je lacnejší, rýchlejší a oveľa zaujímavejší.

Astronauti, ktorí majú namierené na červenú planétu, by sa v budúcnosti mohli zastaviť aj pri Venuši, druhej planéte v našej Slnečnej sústave, píše portál Space.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Cesta na, alebo z Marsu, sa môže udiať oveľa rýchlejšie, ak raketa preletí popri Venuši,“ hovorí planetárny geológ Noam Izenberg.

Izenberg je len jedným z mnohých vedcov, ktorí presadzujú zastávku pri Venuši ako cestu na Mars. Aby sa raketa dostala na červenú planétu, musí sa počkať, kým budú obe planéty vo vhodnej polohe. Rovnako treba čakať aj v prípade, že sa bude chcieť raketa vrátiť z Marsu späť na Zem. Čakanie by podľa vedcov mohlo zabrať až rok a  pol.

Lepšie riešenie

Druhá možnosť je využiť gravitačnú silu Venuše na zmenu kurzu rakety. Tento manéver sa volá gravitačný prak. S pomocou gravitačného praku by sa výrazne znížilo množstvo energie, ktorú by raketa musela na ceste na Mars vynaložiť. Tým pádom by sa ušetrilo na palive, znížila by sa hmotnosť a tým pádom aj celkové náklady na výstavbu rakety. Ďalším výrazným plusom je, že ak by sa čokoľvek počas misie pokazilo, existuje možnosť zmeny kurzu a návratu na Zem v oveľa kratšom časovom úseku.

gravitačný prak
Ilustrácia, vysvetľujúca princíp gravitačného praku. Zdroj: NASA

Cestu okolo Venuše však neberú vedci len ako spôsob lacnejšej a rýchlejšej prepravy. Veria, že samotná planéta by mohla vedcom poskytnúť neoceniteľné vedecké dáta.

Mars
Zdroj: JHUAPL

„Máme možnosť skúmať dve planéty v nákladoch jednej misie,“ hovorí Paul Byrne, planetárny vedec z univerzity v Severnej Karolíne.

Cesta na Mars cez Venušu nemusí byť iba vedeckou teóriou. NASA  vo svojej aprílovej správe spomína dvojročnú misiu na Mars. Vedci tvrdia, že ak brala americká vesmírna agentúra do úvahy súčasné spôsoby pohonu, jediný prípad, kedy sa dá cesta na Mars a späť stihnúť za dva roky je, keď raketa využije gravitačnú silu Venuše.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre