Malý startup predbieha Elona Muska. Synchron dostal povolenie, aby mohol začať testovať čipy v mozgoch

Elon Musk prehral prvý závod. Málo známa spoločnosť, Synchron, dostala povolenie na testovanie čipov na ľuďoch skôr, ako Neuralink.

neuralink_cip implatacia_elon musk
Zdroj: Youtube (Neuralink)

Spoločnosť Neuralink, ktorá patrí Elonovi Muskovi, bezpochyby patrí medzi spoločnosti, ktoré majú potenciál zmeniť svet k lepšiemu. Ide o spoločnosť, ktorá pracuje na čipe, ktorý má napríklad ambíciu ľuďom vrátiť schopnosť chôdze. Čip ako taký, ktorý sa volá „Link“ (pozn. redakcie: Link v preklade znamená „prepojiť/spojiť“), má byť schopným prepojiť mozog s počítačom. Musk nedávno svetu ukázal, že táto technológia funguje. Demonštroval ju na opici, ktorá bola schopnou ovládať počítačovú hru len za pomoci mysle.

Okrem iného Musk povedal, že technológia by mohla byť potenciálne dostupnou v rámci klinických štúdií na ľuďoch už v tomto roku. Samozrejme, sprístupneniu tejto technológie, a to aj v rámci rôznych experimentov, si vyžaduje množstvo povolení od úradov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O to väčším prekvapením je, že Muska, ktorý má k dispozícii vo svojej podstate takmer neobmedzený rozpočet, predbieha málo známy a malý startup Synchron, ktorý dostal potrebné povolenia, aby mohol začať s testovaním svojej technológie prepojenia mozgu s počítačom na ľuďoch skôr, ako Neuralink. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Synchron už v tomto roku začne s klinickou štúdiou na ľuďoch

Ako informuje portál Futurism, tak malý neurotechnický startup s názvom Synchron dostal od FDA regulačný súhlas na spustenie testovania svojho mozgového implantátu na ľudských dobrovoľníkoch.

„Schválenie odráža roky bezpečného testovania, ktoré bolo vykonávané v spojení s FDA,“ uviedol generálny riaditeľ Synchronu Thomas Oxley v oznámení spoločnosti. „Spolupracovali sme spoločne na vydláždení cesty vpred, k prvému obchodnému schváleniu trvalo implantovaného BCI na liečbu paralýzy. Sme nadšení, že už tento rok konečne spustíme americkú klinickú štúdiu.“

Cieľ spoločnosti Synchron je rovnako šľachetným, ako je ciel spoločnosti Neuralink. Synchron rovnako pracuje na technológii, ktorá by umožnila paralyzovaným osobám znova ovládať svoje končatiny, prípadne komunikovať s počítačom.

Základným cieľom je pochopiť, čo chcú ľudia spraviť

Vo všeobecnosti tento typ spoločností sa snaží vytvoriť čip, ktorý by bol schopným čítať mozgovú aktivitu v reálnom čase. Následne, signál zachytený z tohto čipu, by smeroval k ďalšiemu čipu, ktorý by bol napríklad umiestnený v mieste, kde došlo napríklad k porušeniu chrbtice, či miechy. Potom by tento čip vytvoril nervový skrat, vďaka ktorému by človek bol opäť schopný pohybu. Samozrejme, prostredníctvom tejto technológie by mohol byť potenciálne ovládaný aj nejaký mechanizmus tretej strany, ktorý by mohol zvýšiť schopnosť pohybu paralyzovaných ľudí. Prípadne, technológia by mohla byť využitou aj za účelom zlepšenia schopnosti komunikácie paralyzovaných ľudí s okolitým svetom. Tých možností, ako túto technológiu možno využiť, je viacero.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre