Spravodajstvo

Aktualizácia, ktorá sa tvári ako oficiálna pre Adobe Flash inštaluje do počítačov škodlivý malware. V potencionálnom ohrození sú tisíce používateľov

Schovaný malware v kód v rámci inštalačných balíkoch aplikácií či v aktualizáciách nie je ničím novým. Mohli sme sa s nimi stretnúť už stovky ráz.

Najnovšie Brad Duncan z Researchcenter.com poukázal na škodlivý kód, ktorý si používatelia nevedomky inštalujú do svojich počítačov prostredníctvom aktualizácie pre populárny Adobe Flash prehrávač, ktorý sa tvári ako oficiálny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento Malware používatelia si stiahnu vo väčšine prípadoch nevedomky s domniekou, že sa jedná o oficiálnu aktualizáciu. Najčastejšou cestou ako si ho používatelia stiahnu je cez vyskakovacie okná (takzvané pop-up okná), ktoré dizajnovo spadajú do konceptu spoločnosti Adobe. Vo výsledku menej skúsený, resp. menej obozretný používateľ internetu odkliká proces inštalácie čím si nainštaluje do počítača nechcený software. Reč je konkrétne o softwary s menom XMRig, ktorý patrí do kategórie programov určených na ťažbu digitálnych mien. Samozrejme, že digitálne zlato neťažíte vo svoj prospech, ale v prospech niekoho iného.

malware adobe flash player
Zdroj: Researchcenter.com

K odhaleniu tohto malwaru došlo náhodou. Výskumníci si totiž všimli, že falošná aktualizácia Adobe Flash prehrávača nainštalovala do počítača software s veľmi podobným menom, ktorého zdroj však nebola samotná spoločnosť Adobe, ale úplne iná. Zároveň generovať sieťový prenos cez port TP 14444, ktorý je spojený s ťažobným kódom XMRig.

Ako si skontrolovať či Váš počítač náhodou nie je infikovaný?

Existuje viacero spôsobov ako zistiť či Váš počítač nie je omylom infikovaný. Jedným z tých jednoduchších je otvoriť si Správcu úloh (skratka CTRL + ALT + DELETE) a v rámci procesov si pozrieť vyťaženie jednotlivých aplikácií. Ak objavíte nejaký proces, ktorý Vám výrazne viac vyťažuje počítač a zároveň nepoznáte jeho pôvod tak by ste mali zbystrieť. Môže sa jednať o potenciálny malware.

Spravca suborov-min (1)
Zdroj: vlastný

Zdroj: Researchcenter.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close