Malvér Joker opäť úraduje. Identifikovaný bol v týchto populárnych aplikáciách, ktoré ak máte v telefóne, tak ich odstráňte

Trójsky kôň Joker bol opäť identifikovaný v niekoľkých Android aplikáciách.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Malvér Joker je v Android komunite dobre známym trójskym koňom, o ktorom sme naposledy počuli v júni tohto roka. V tom čase bol prítomným v 17 aplikáciách, ktoré sa šírili prostredníctvom obchodu Google Play. Aplikácie, ktoré boli šírené v tom čas cez obchod boli o to nebezpečnejšie, že nielenže kradli údaje zo zariadení, ale boli dokonca schopné prihlasovať používateľov k prémiovým službám.

Neubehli ani štyri mesiace a situácia sa opakuje ako cez kopírak, informuje Tatyana Shiskova zo spoločnosti Kaspersky. Tá prostredníctvom série statusov cez sociálnu sieť Twitter prezradila, že Joker je opäť aktívnym.  Na tému upozorňuje portál andro4all.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o aplikácie s desaťtisícimi stiahnutiami

Ako sme už vyššie naznačili, tak malvér Joker je schopný okrem iného prihlasovať používateľov k rôznym plateným službám, ale i zobrazovať otravné reklamy v rozhraní smartfónu, či v iných aplikáciách bez toho, aby to povolil používateľ. Nehovor viac o tom, že dokáže i kradnúť dáta zo zariadenia.

Shiskova upozorňuje celkovo na 7 aplikácií, ktoré boli donedávna šírené prostredníctvom obchodu Play a spolu dosiahli viac ako 50 tisíc stiahnutí. Ide konkrétne o aplikácie nižšie:

  • Now QRcode Scan: +10.000 (stiahnutí)
  • EmojiOne Keyboard: +50.000 (stiahnutí)
  • Battery Charging Animations Battery Wallpaper: +1.000 (stiahnutí)
  • Dazzling Keyboard – +10.000 (stiahnutí)
  • Volume Booster Louder Sound Equalizer: +100 (stiahnutí)
  • Super Hero-Effect – +5.000 (stiahnutí)
  • Classic Emoji Keyboard: +5.000 (stiahnutí)

Ak disponujete jednou z aplikácií vyššie, tak by ste určite nemali odkladať jej odstránenie. Ak ste sa stretli s nejakými problémami, napríklad vám neskôr pribudli v telefóne nové aplikácie, ktoré ste si neinštalovali do zariadenia, tak vám dávame do pozornosti i možnosť reštartovania zariadenia do továrenských nastavení, aby ste sa vyhli ďalším potenciálnym problémom. Dovoľte nám dať vám rovnako do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete identifikovať vírusy v smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre