SpravodajstvoTechnológie

Malo by balenie smartfónov obsahovať slúchadlá, kábel a aj nabíjací adaptér?

Niektorí výrobcovia už viac neplánujú dodávať nové zariadenia s doteraz "povinnou" výbavou. Mali by sa týmto smerom uberať aj ďalšie spoločnosti?

Určite veľká väčšina z vás v posledných týždňoch zachytila vlnu kritiky na americkú spoločnosť Apple. Tá sa v prípade svojich nových smartfónov iPhone 12 rozhodla dodávať ich bez nabíjacieho adaptéru a klasických káblových slúchadiel. Spoločnosť Apple sa ku tomuto kroku rozhodla z viacerých logických dôvodov, no veľká časť ľudí oponuje, že ide iba o čisto strategický plán spoločnosti, ktorým chce vytiahnuť ďalšie peniaze zo svojich zákazníkov. Na túto tému som už niekoľkokrát narážal aj svojich recenziách, keďže nie som úplným zástancom dodávania povinnej výbavy vo forme nekvalitného príslušenstva. Nižšie sa teda pokúsim zhrnúť viacero aspektov a logických argumentov, ktoré podporujú obe strany, pričom by som bol naozaj rád, ak by ste sa o váš pohľad na túto tému podelili nižšie v komentároch, poprípade priamo na našich sociálnych sieťach.

Zbytočný elektro odpad zaťažujúci životné prostredie

Mojimi rukami prešli v posledných rokoch desiatky smartfónov od viacerých výrobcov, či už sa rozprávame o prémiových, alebo nie tak známych čínskych výrobcoch. Na webe sme recenzovali viacero smartfónov s najnižšej cenovej kategórie, ako aj najprémiovejšie kúsky na trhu, napríklad taký Galaxy Z Flip od spoločnosti Samsung. Všetky zariadenia boli doposiaľ dodávané so štandardnou výbavou vo forme káblových slúchadiel, nabíjacieho káblu a adaptéru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
huawei p40 lite balenie (2)
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Čo sa týka káblových slúchadiel, tie som už vo svojich niekoľkých recenziách označil za naozaj zbytočný kus elektroodpadu. Vo väčšine prípadov ide o nie moc kvalitné slúchadlá, ktoré podľa môjho názoru veľká časť zákazníkov položí do šuflíka, poprípade ich nechá v samotnom balení smartfónu. Niektorí drahší / prémiovejší výrobcovia sa snažia ku smartfónom dodávať kvalitnejšie slúchadlá, ktoré by v niektorých prípadoch mohli poslúžiť bežnému spotrebiteľovi. V tejto technologicky rýchlej dobe však už aj tak drvivá väčšina z nás siahne po dostupných bezdrôtových slúchadlách. Má teda pribaľovanie klasických slúchadiel vôbec nejaký zmysel? Podľa môjho názoru ide skutočne o zbytočný elektro odpad, ktorý využíva minimálny počet používateľov. Drahší výrobcovia by bezproblémovo mohli radšej siahnuť po drahších bezdrôtových slúchadlách, ktoré by mohli byť ponúkané ako dodatočné príslušenstvo za značne menší poplatok, ako by stálo ich dodatočné prikúpenie. V prípade lacnejších zariadení je takýto spôsob otázny, no riešením by mohlo byť dodávanie smartfónov s dostupnými slúchadlami. Ideálne však taktiež voliteľnou formou, keďže veľká časť z nás skutočne nepotrebuje nové slúchadlá každý rok či dva, poprípade radšej siahneme po násobne drahších a kvalitnejších slúchadlách.

Situácia s nabíjacími adaptérmi je momentálne zložitá

Podobne ako slúchadlá sú na tom aj nabíjacie adaptéry, či nabíjacie káble. Najprv by som sa zameral na nabíjací kábel, keďže táto téma je z môjho pohľadu značne „kratšia“. Nabíjacie káble sú už v dnešnej dobe z veľkej časti univerzálne a primárne záleží na nabíjacích adaptéroch. Stále je však na stole otázka, či nejde v porovnaní so slúchadlami a adaptérmi o omnoho viac „spotrebnejší“ tovar. Určite ste už zažili situáciu, že ste si počas životnosti smartfónu museli kúpiť nový kábel. Káble sa často strácajú, zabúdajú, či kazia. Pochopiteľne, stále ide o elektro odpad, no v drvivej väčšine využívaný každodenne.

Čo sa týka nabíjacích adaptérov, tam je momentálna situácia naozaj zložitá. Vývoj nabíjacích technológií a batérií v smartfónoch je v posledných rokoch naozaj extrémne rýchly. Výrobcovia najmä z Číny sa doslova pretekajú v tom, kto ako prvý pokorí pomyselné hranice nabíjacieho výkonu. Prémioví výrobcovia však radšej siahajú po overenej kvalite, ako po zatiaľ nie úplne prebádaných technológiách. Z tohto dôvodu je pohľad na nabíjacie adaptéry naozaj zložitý.

V prípade, že smartfón s podporou rýchleho nabíjania je dodávaný s adaptérom s radovo nižším nabíjacím výkonom, môžeme polemizovať o tom, či nejde o ďalší zbytočný kus elektro odpadu. V takomto prípade zrejme veľká časť zákazníkov siahne po výkonnejšom adaptéri, pričom ten z balenia nechá v šuflíku podobne, ako slúchadlá. Tento argument taktiež podporuje fakt, že štandardný nabíjací adaptér má už väčšina z nás doma už niekoľko rokov a na bežné nabíjanie smartfónov bohato postačuje. Dodávanie štandardného adaptéru každý rok alebo dva tak z tohto pohľadu nedáva vôbec zmysel.

Redmi Note 9_nabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Na mieste je však aj otázka, prečo by mal používateľ siahať po dodatočnom príslušenstve, ktoré bolo doteraz štandardom? Treba si uvedomiť, že rýchly nabíjací adaptér s výkonom niekoľko desiatok W doterajším štandardom nebol a zrejme asi nikdy nebude. Mohlo by sa zdať, že výrobca nemôže dodávať zariadenie, ktoré si spotrebiteľ nemá ako nabiť, no tu narážame na fakt, že spotrebiteľovi na to v momentálnom svete stačí samotný kábel, keďže voľný USB port nájde doma každý z nás.

Čisto teoreticky tak ku smartfónu nabíjací adaptér dodávať netreba a je to čisto na výbere samotného výrobcu, či ku danému zariadeniu bude dodávať štandardný, rýchly, poprípade žiadny nabíjací adaptér. Riešením by aj v tomto prípade bolo aj vytvorenie špeciálnej ponuky pri kúpe nového smartfónu, kedy by mal zákazník možnosť vyskladať si balenie svojho smartfónu s dodatočným príslušenstvom.

Ďalší nástroj na vyťahovanie peňazí zo zákazníkov

Po zverejnení nášho článku o tom, že americký Apple sa rozhodol nepribaliť ku svojim smartfónom iPhone 12 nabíjací adaptér, sa v komentároch na sociálnych sieťach rozbehla naozaj veľká diskusia, pričom vo veľkej miere zaznievali názory, že výrobca si našiel opäť zámienku, ako zo svojich zákazníkov vytiahnuť ďalšie peniaze. Na túto tému sa však nemôžme pozerať iba cez „jedny okuliare“ a treba vziať aj do úvahy argumentáciu spoločnosti Apple – zníženie uhlíkovej stopy z viacerých dôvodov (menšie balenie smartfónu, nižšie prepravné náklady, zníženie elektro odpadu). Cenovky spoločnosti Apple už roky nepatria medzi najnižšie na trhu. Nemôžme teda očakávať, že rýchlo nabíjací adaptér bude možné zakúpiť za pár eur. Výrobca však počíta s tým, že štandardný nabíjací adaptér má väčšina zákazníkov už dávno doma a rýchle nabíjanie bude iba voľbou za príplatok. Podobne sú na tom aj slúchadlá, ktoré sa z balenia taktiež vytratili. Za oba produkty si zákazník musí dodatočne doplatiť radovo niekoľko desiatok eur, no je na zákazníkovi, či ich naozaj potrebuje. Áno, ide o nástroj ktorým spoločnosť Apple opäť podporí predaje svojich originálnych doplnkov, na ktorých adekvátne zarobí. Stále sa však na to treba pozerať s vedomím, že ide aj o zníženie uhlíkovej stopy, ktoré bude značné.

Mali by sa týmto smerom vybrať aj ostatní výrobcovia?

Podobným smerom sa už v prípade niektorých trhov a konkrétnych modelov vybrali už aj ďalší výrobcovia. Veľká časť spotrebiteľov sa zrejme so mnou zhodne na tom, že za určitých podmienok dávajú kroky spoločnosti Apple naozaj zmysel a podobným smerom by sa mohli vydať aj ďalší výrobcovia po celom svete. Ku podobnému kroku ako spravila spoločnosť Apple sa však podľa môjho názoru nemôžu odhodlať výrobcovia ako Xiaomi, Oppo, Samsung, Huawei, či ďalší výrobcovia Android smartfónov. Takýmto smerom by sa mohli vydať maximálne pri ich najdrahších zariadeniach z ponuky, no v prípade dostupnejších modelov to určite nie je tá správna cestou.

Riešení je hneď niekoľko

Ideálnym riešením by bola zrejme možnosť výberu požadovaného príslušenstva pri kúpe smartfónu, ktorý by bol dodávaný iba s nabíjacím káblom. Väčšina z nás by však určite uvítala buď pokles ceny samotné zariadenia, alebo dodatočný výber základného príslušenstva bez doplatku pri normálnej cene smartfónu (napr. klasické slúchadlá, základné bezdrôtové slúchadlá, či štandardný nabíjací adaptér). Riešením by mohol byť aj výber „luxusnejšieho“ príslušenstva, no s cenovým zvýhodnením v prípade, že si ho človek kúpi priamo s novým smartfónom.

Aké riešenie je podľa vás ideálne, poprípade aký je váš názor na celú tematiku? Budem rád, ak sa o váš názor podelíte v komentároch nižšie, poprípade budete reagovať priamo na našich sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close