Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Mali sme sa stať svedkami jedinečnej zrážky a odrazu…nič! Vedcov prekvapilo, že po udalosti neostal jediný záblesk

Po zrážke teda neostala žiadna stopa, ktorá by prezrádzala jej vznik

Detektory gravitačných vĺn LIGO a Virgo objavili ešte minulý rok fascinujúci druh kolízie. Ide o neutrónovú hviezdu a čiernu dieru. Po študovaní časti vesmíru, kde sa zrážka odohrala, mohol medzinárodný tím vedcov vidieť dôsledky, alebo skôr to, že žiadne neboli.

Použili sa jedny z najcitlivejších astronomických nástrojov na svete a tie nezaznamenali ani len drobný záblesk svetla, ktorý by bolo možné so zrážkou spájať. Neznamená to, že by sa zrážka nestala. Neznamená to ani, že by po nej neostali žiadne stopy, možno len nemáme dostatočne citlivé nástroje.

Astronómovia však majú o čosi viac informácií. Pomaly zakladajú databázu, ktorá im poslúži v budúcnosti na odhalenie týchto zdanlivo neviditeľných zrážok. Taktiež by mohol problémom byť fakt, že sa jednalo práve o zrážku s čiernou dierou.

„Nenašli sme žiadne stopy po udalosti, to by mohlo znamenať nasledovné: Možno žiadne stopy nevznikli, lebo čierna diera zhltla hviezdu celú, alebo sú naše prístroje málo citlivé na detekciu akýchkoľvek stôp,“ povedal fyzik Morgan Fraser.

Zatiaľ nie je úplne jasné, o akú udalosť sa jednalo. Stále prebieha analýza dát gravitačných vĺn a tie naznačujú, že sa jednalo o objekt okolo trojnásobku hmotnosti Slnka a druhý, 5-krát ťažší. Neutrónové hviezdy a čierne diery sú extrémne husté pozostatky hviezd, no ešte sme nepozorovali čiernu dieru, ktorá by mala menej ako 5-násobnú hmotnosť Slnka a naopak neutrónovú hviezdu, ktorá by bola ťažšia než 2.5-násobná hmotnosť Slnka. Ak  teda išlo o zrážku čiernej diery a neutrónovej hviezdy, vedci budú môcť zo zozbieraných dát zistiť, čo sa skrýva vo vnútri neutrónovej hviezdy.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close