Mali by ste počítač vypínať cez noc či ho nechať hibernovať? Nie je to veda, hoci mnohí z nás to robia zle

Oplatí sa vypnúť počítač na noc? Čoraz väčšie percento ľudí svoje zariadenia necháva v režime spánku, čo má svoje výhody, ale aj nevýhody.

tlacidlo zapinania notebooku
Zdroj: unsplash.com (Ashkan Forouzani)

Je úplne prirodzené vypnúť svoj počítač alebo notebook na konci dňa. Je to ale správne riešenie? Vieme, že počítače prichádzajú s niekoľkými možnosťami vypnutia, napríklad spánkový režim alebo hibernácia.

Spánkový režim je niečo ako drobný „šlofík“. Zariadenie spotrebuje menej energie a všetky vaše programy sú uložené v dočasnej pamäti. Počítač teda nie je úplne vypnutý a ak ho chcete opäť používať, jeho opätovné naštartovanie zaberie len sekundu. Nevýhodou ale je to, že ak nastane nečakaný výpadok elektriny, všetky neuložené dáta sú stratené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré zariadenia majú aj hibernačný mód, píše portál How Stuff Works, ktorý sa venoval tejto téme. Tento režim je niečo ako hlbší spánok. Aplikácie svoje dáta uložia na disk a aj keby nastal výpadok elektriny, vaše dáta sú v bezpečí. Jedinou nevýhodou je to, že sa počítač z hibernačného režimu prebúdza o čosi dlhšie, než z obyčajného spánku.

Vo svojej podstate sú oba režimy podobné a ide o spôsob, ako šetriť elektrinu a mali otvorené všetky programy. Keď sa rozhodnete vypnúť počítač prostredníctvom možnosti v operačnom systéme, všetky programy sa zatvoria, okrem jadra operačného systému, Windows kernel. To sa stará o spoluprácu hardvérovej a softvérovej stránky počítača. Ak sa rozhodnete počítač reštartovať, vypne sa úplne všetko vrátane Windows Kernel.

Vypínať počítač cez noc?

V poslednej dobe sa začína čoraz viacej objavovať otázka, či by sme mali počítač každú noc vypínať. Odpoveď ale záleží na niekoľkých faktoroch. V spánkovom režime sa môže počítač cez noc venovať naplánovaným činnostiam. Väčšinou sa aktualizuje alebo antivírusový program preskenuje celé zariadenie. Na noc sa plánujú zdĺhavé procesy, ktoré by vás obmedzovali počas dňa.

Nechať počítač pár dní v spánkovom režime nie je nič zlé, no dlhšia doba môže viesť k problémom s výkonom. V prípade, že postrehnete nižší výkon, odporúča sa počítač reštartovať. Reštart zatvorí všetky programy a vyčistí pamäť.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí nechávajú počítač v spánkovom režime, odporúča sa ho minimálne raz za týždeň reštartovať. Kedy sa však odporúča počítač vypnúť? Ak vieme, že počítač nepoužijeme najbližších pár hodín (8 a viac), potom ho môžeme vypnúť. Ak sa tak rozhodneme urobiť na konci dňa, ráno budeme mať zariadenie pripravené na nový deň a na ďalšiu prácu. Vo všeobecnosti sa odporúča, že ak medzi používaním zariadenie ubehne len niekoľko hodín, tak je lepšie ho uspať, ako ho vypnúť. Dôvodom je, že ak používate počítač viackrát za deň, je najlepšie ho nechať zapnutý. Ak ho používate na krátky čas, nechať počítač stále zapnutý je menej stresujúce ako ho niekoľkokrát denne vypínať a zapínať. Pýtate sa prečo? Odpoveď je taká, že zakaždým keď zapnete počítač, tak vynaloží o čosi viac energie ako zvyčajne. Dôvodom je, že štartuje všetky procesy z nuly. Ak sa táto situácia opakuje príliš často, tak to môže viesť k skoršiemu opotrebovaniu komponentov.

Ako sa teda rozhodnúť? Vypnúť počítač úplne alebo ho nechať v režime spánku? Skúste si predstaviť počítač ako kancelársky stolík, na ktorom sú pracovné papiere. Ak sa rozhodnete počítač vypnúť, všetky papiere zakladáte do priečinkov a na ďalší deň ich musíte opäť hľadať a vyberať. Ak sa rozhodnete počítač dať do režimu spánku, papiere ostávajú na stole. Máte ich hneď po ruke, no môže sa stať, že sa nebudete mať kde pohnúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre