Spravodajstvo

„Malá“ dohoda medzi Čínou a USA je na svete. Došlo k zmierneniu napätia

„Malá“ dohoda medzi Čínou a USA je na svete. Američania zrušili plánované clá, niektoré ďalšie znížili. Čína sa zaviazla ku kúpe tovarov z USA.

Koncom minulého týždňa obehli svet správy o  tom, že medzi USA a Čínou sa schyľuje k „malej“ dohode, ktorá by mala zmierniť napätie medzi Washingtonom a Pekingom. Informácie o tom priniesol samotný prezident USA, Donald Trump.

Malá dohoda je na svete

Pôvodne, od 15. decembra mali platiť dodatočné clá na dovoz tovarov z Číny smerom do USA, ku ktorým nakoniec nedošlo. Čína mala v pláne odpovedať rovnakým spôsobom ako USA,  teda zavedením dodatočných ciel na vybrané produkty. K tomuto však na konci dňa nedošlo, americký prezident prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že medzi krajinami došlo k dohode.

Podľa dostupných informácií, Čína sa zaviazala k odberu poľnohospodárskych výrobkov v  objeme 200 miliárd dolárov, v priebehu nasledujúcich 2 rokov. Okrem toho, Čína dala verejný prísľub, že bude lepšie chrániť duševné vlastníctvo amerických technológií, ktoré využívajú domáce spoločnosti. Čína mala výmenou dostať zrušenie plánovaných ciel na dovoz tovarov v celkovej hodnote 160 miliárd dolárov a zníženie ciel z 15%  na 7,5% na ďalší tovar v hodnote 120 miliárd dolárov.

S dohodou neboli však všetci spokojní, jeden z kritikou je Chuck Schumer (pozn. redakcie: jedná sa o vysokého postaveného amerického politika), ktorý povedal:

„Kúpil (pozn. redakcie: Donald Trump) dočasný a nespoľahlivý prísľub Číny na nákup niektorých sójových bôbov,“ ďalej dodal: „Túto pieseň a tanec z Číny sme už počuli.“

Ďalším kritikom je aj Rovert Daly, riaditeľ Kissingerovho inštitútu vo Wilsonovom centre, ktorý povedal:

„Bojovníci sa stiahli do svojich rohov a nemusia sa vrátiť do ringu,..“

Aktuálne je na pláne „2. fáza“ tejto obchodnej dohody, ktorá by mala byť obšírnejšia. Vyjednávať by sa však mala neskôr, až po voľbách v roku 2020.  

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Ekonomický konflikt Obchodná vojna

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close