Spravodajstvo

„Malá“ dohoda medzi Čínou a USA je na svete. Došlo k zmierneniu napätia

„Malá“ dohoda medzi Čínou a USA je na svete. Američania zrušili plánované clá, niektoré ďalšie znížili. Čína sa zaviazla ku kúpe tovarov z USA.

Koncom minulého týždňa obehli svet správy o  tom, že medzi USA a Čínou sa schyľuje k „malej“ dohode, ktorá by mala zmierniť napätie medzi Washingtonom a Pekingom. Informácie o tom priniesol samotný prezident USA, Donald Trump.

Malá dohoda je na svete

Pôvodne, od 15. decembra mali platiť dodatočné clá na dovoz tovarov z Číny smerom do USA, ku ktorým nakoniec nedošlo. Čína mala v pláne odpovedať rovnakým spôsobom ako USA,  teda zavedením dodatočných ciel na vybrané produkty. K tomuto však na konci dňa nedošlo, americký prezident prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že medzi krajinami došlo k dohode.

Podľa dostupných informácií, Čína sa zaviazala k odberu poľnohospodárskych výrobkov v  objeme 200 miliárd dolárov, v priebehu nasledujúcich 2 rokov. Okrem toho, Čína dala verejný prísľub, že bude lepšie chrániť duševné vlastníctvo amerických technológií, ktoré využívajú domáce spoločnosti. Čína mala výmenou dostať zrušenie plánovaných ciel na dovoz tovarov v celkovej hodnote 160 miliárd dolárov a zníženie ciel z 15%  na 7,5% na ďalší tovar v hodnote 120 miliárd dolárov.

S dohodou neboli však všetci spokojní, jeden z kritikou je Chuck Schumer (pozn. redakcie: jedná sa o vysokého postaveného amerického politika), ktorý povedal:

„Kúpil (pozn. redakcie: Donald Trump) dočasný a nespoľahlivý prísľub Číny na nákup niektorých sójových bôbov,“ ďalej dodal: „Túto pieseň a tanec z Číny sme už počuli.“

Ďalším kritikom je aj Rovert Daly, riaditeľ Kissingerovho inštitútu vo Wilsonovom centre, ktorý povedal:

„Bojovníci sa stiahli do svojich rohov a nemusia sa vrátiť do ringu,..“

Aktuálne je na pláne „2. fáza“ tejto obchodnej dohody, ktorá by mala byť obšírnejšia. Vyjednávať by sa však mala neskôr, až po voľbách v roku 2020.  

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close